Hiperfenilalaninemi tanılı hastalarda serum fenilalanin düzeyi ve genotipin gelişimsel değerlendirme ve EEG (elektroensefalogram) bulguları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum phenylalaninelevel and genotype by developmental evaluation andelectroencephalogram(EEG) findings in patients withhyperphenylalaninemia
  1. Tez No: 709780
  2. Yazar: MÜGE İLGÜY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA KILIÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda, hafif hiperfenilalaninemi (HFA) tanılı 40 hastada nörofizyolojik işlev bozuklukların saptanmasında gelişimsel değerlendirme testleri (DGTT ve AGTE) ve EEG bulguları ile ortalama kan fenilalanin (FA) düzeyleri ve genetik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ortalama FA düzeylerine göre; iyi kontrol grubu (2-4 mg/dl) ve riskli grup (4-6 mg/dl) olarak sınıflandırıldı. İyi kontrol grubunda ve c.1139C>T/c.1114A>T birleşik heterozigot mutasyona sahip olan sadece bir hastada anormal EEG bulgusu saptandı. Hastada saptanan EEG bulgularının HFA ile ilişkisiz olduğu düşünüldü. DGTT-II'de dil alanında yedi, kaba motor alanında altı, ince motor alanında 12 ve kişisel-sosyal alanda sekiz hasta yaşına göre geri saptandı. Tüm alanlarda gerilik erkeklerde kızlara göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Ortalama FA düzeyleri ve DGTT-II sonuçları karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. AGTE'de dil alanında beş, kaba motor alanında sekiz, ince motor alanında dört, kişiselsosyal alanda dört ve genel gelişim alanında altı hasta yaşına göre geri saptandı. AGTE'de dil, ince motor ve genel gelişim alanlarında gerilik, erkeklerde daha fazla idi. Her iki testte de erkek cinsiyette saptanan anlamlı gerilik, erkeklerin nöromotor gelişim açısından daha dikkatli izlenmesi gerektiğini düşündürdü. Ortalama FA düzeyleri, AGTE sonuçları ile karşılaştırıldığında sadece ince motor becerilerde riskli gruptaki hastalarda yaşa göre gerilik daha sık saptandı. AGTE değerlendirmesi, tedavi edilmeyen ortalama FA düzeyleri 240 µmol/L'nin üzerinde olan çocukların ince motor becerilerle ilgili sorunlar açısından daha yüksek risk altında olduğunu gösterdi. Bu durum, tedavi gerektiren optimal FA düzeylerinin yeniden belirlenmesi ve mevcut tedavi kılavuzlarının revizyonunu gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the developmental evaluation tests (DGTT-II and AGTE) and EEG findings, with mean blood phenylalanine (FA) levels, and genetic results to detect neurophysiological dysfunctions in 40 patients with mild hyperphenylalaninemia (HFA). According to the mean FA levels, the patients were classified as the good control group (2-4 mg/dl) and risky group (4-6 mg/dl). Abnormal EEG findings were detected in the good control group and only one patient with c.1139C>T/c.1114A>T combined heterozygous mutation. The EEG findings detected in the patient were thought to be unrelated to HFA. In DGTT-II, seven patients in the language area, six in the coarse motor area, 12 in the fine motor area, and eight in the personal-social area were found to be underdeveloped according to age. In all areas, retardation was significantly higher in boys than in girls. When the mean FA levels and DGTT-II results were compared, no significant difference was found between the two groups. In AGTE, five patients in the language area, eight in the coarse motor area, four in the fine motor area, four in the personal-social area and six in the general development area were found to be underdeveloped according to age. In AGTE, retardation in language, fine motor and general development was more common in males. The significant retardation detected in male gender in both tests suggested that males should be followed more carefully in terms of neuromotor development. The AGTE showed that children with untreated mean FA levels above 240 µmol/L were at higher risk for problems with fine motor skills. This situation may require redetermination of optimal FA levels requiring treatment and revision of current treatment guidelines.