Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan hastaların vitreus ve serumlarında PDGF, VEGF, PIGF ve B-FGF düzeylerinin önemi
The importance of PDGF, VEGF, PIGF and B-FGF levels in vitreous and serum of patients with wet TYPE age-related macular degeneration
- Tez No: 709781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Physiology, Physiopathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vasküler endotelial büyüme faktörü (VEGF-A), trombosit kaynaklı büyüme faktörü (PDGF), plasental büyüme faktörü (PlGF) ve fibroblast büyüme faktörü (FGF) fizyolojik olarak göz içi ve sistemik dolaşımda gösterdikleri etkileri ile fizyolojik süreçlerde yer almaktadır. Çalışmamızda yaş tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (y-YBMD) hastalarında bazal vitreus ve serum VEGF-A, PDGF, PIGF, FGF düzeylerinin anti-VEGF tedavisi (intravitreal ranibizumab) sonrası değişiminin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yaş tip YBMD tanısı konulan 38 hastanın 38 gözü prospektif ve girişimsel bu çalışmaya dahil edildi. Bazal ve tedaviden sonra 1 ay aralar ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve santral maküla kalınlığı (SMK) ölçümleri alındı. Hastalara aylık intravitreal 0,5 mg/0,05ml ranibizumab enjeksiyonu uygulandı. Tanı anında, 1. ve 4. intravitreal enjeksiyondan bir gün sonra kan örneği, 1., 2, ve 4. intravitreal enjeksiyon sırasında ise vitreus örneği alınarak -80 C'de saklandı ve sonrasında (ELISA yöntemi ile) değerlendirildi. Çalışmayı tamamlayan 31 hastanın ortalama yaşı 70,96±7,69 (58-86) yıl idi. Hastaların 19'u (%61,3) kadın, 12'si (%38,7) erkekti. Epiretinal membran veya makula deliği tanısı ile vitreoretinal cerrahi uygulanan hastalardan vitreus alınan yaş ve cinsiyet karşılaştırmalı 17 kontrol bireyin ortalama yaşı 71,41±7,78 (60-82) yıl idi. Ortalama DEİGK ve SMK'nda istatistiksel olarak anlamlı düzelme gözlendi. Ortalama VEGF, PDGF ve PlGF değerleri 1. vitreus örneğinde sırasıyla 49,27±32,28, 27,86±16,29 ve 12,17±6,87 pg/mL iken, 2. vitreus örneğinde sırasıyla 23,61±10,56, 27,31±11,16 ve 11,08±6,07 pg/mL ve 3. vitreus örneğinde sırasıyla 20,66±7,74, 27,25±12,94 ve 13,50±8,98 pg/mL idi.
Özet (Çeviri)
Vascular endothelial growth factor (VEGF), platelet derived growth factor (PDGF), placental growth factor (PlGF) and basic fibroblast growth factor (bFGF), take a place in physiologic processes displaying their physiologic effects in both intraocular environment and systemic circulation. In our study, we aimed to investigate changes in vitreous and blood VEGF, PDGF, PlGF and bFGF levels in wet-type age-related macular degeneration (w-AMD) after anti-VEGF therapy with intravitreal ranibizumab injections. In our study, we recruited 38 eyes of 38 patients with w-AMD. Measurements of baseline best-corrected visual acuity (BCVA) and central macular thickness (CMT) were taken and repeated 1 month after treatments. All patients received consecutive monthly intravitreal injection of 0.5 mg/0.05ml ranibizumab. First blood samples were collected at the day of the first injection, second sample at the next day, and third samples at the next day after the fourth injection (at month 3). Vitreous samples were collected at the time of 1, 2 and 4. intravitreal injections. Samples were stored at -80 C. The levels of VEGF-A, PDGF, PIGF, FGF in the samples were measured by enzyme-linked immunosorbent assay kits. Mean age of 31 patients who completed the study was 70.96±7.69 years. Nineteen patients were female (61.3%) and 12 were male (38.7%). Mean age of age- and sex-matched 17 controls who undergone vitreoretinal surgery for epiretinal membran or macular hole was 71.41±7.78 years. A statistically significant improvement in BCVA and CMT was observed in all patients. Mean levels of VEGF, PDGF and PlGF were 49.27±32.28, 27.86±16.29 and 12.17±6.87 pg/mL for the first vitreous samples and 23.61±10.56, 27.31±11.16 and 11.08±6.07 pg/mL, respectively for the second vitreous samples and 20.66±7.74, 27.25±12.94 and 13.50±8.98 pg/mL, respectively for the third vitreous samples.