İntrauterin büyüme kısıtlılığı olan prematürelerde akut böbrek hasarı sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Incidence and risk factors of acute kidney injury in preterm infants with intrauterine growth restriction
- Tez No: 709782
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Prematüreler tamamlanmamış nefronogenez, ek komorbid durumlar ve nefrotoksik etkenlere maruziyet nedeniyle akut böbrek hasarına (ABH) yatkındırlar. Plasental yetmezliğe bağlı intrauterin büyüme kısıtlılığı (İUBK) prematüreliğin en önemli sebeplerinden biridir. Bu bebeklerde intrauterin hayatta gelişen hemodinamik redistribüsyon renal perfüzyonu bozmaktadır. Bu prospektif kohort çalışmasında İUBK ve gebelik haftasına göre normal doğum ağırlıklı (AGA) prematürelerde idrar çıkarımı, serum kreatinini veya glomerular filtrasyon hızını temel alan tanı kriterleri kullanılarak, ABH sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gebelik haftası 30+6±3 hafta ve doğum ağırlığı 1486±520 g olan 119 prematüre alınmıştır. Hastaların %28,5'inde ABH saptanmıştır. ABH oranı İUBK ve AGA prematürelerde (sırasıyla; %26,8 ve %30) benzer bulunmuştur. Neonatal RIFLE'ın ABH tanısında en duyarlı kriter olduğu, daha çok hafif böbrek hasarının tanımlanmasında avantaj sağladığı görülmüştür. Düşük APGAR skoru, doğumda entübasyon, respiratuar distres sendromu, hemodinamik anlamlı patent duktus arteriozus, pulmoner ve intraventriküler kanamanın İUBK ve AGA pretermlerde ABH riskini arttırdığı bulunmuştur. Antenatal ultrasonografide ağır plasental yetmezlik ve hemodinamik redistribüsyon bulguları ABH gelişen İUBK bebeklerde iki kat daha sık olmakla birlikte, farkın istatistiksel anlamlılığa ulaşmadığı görülmüştür. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile düşük gebelik haftası ve geç sepsis, ABH için bağımsız risk faktörleri olarak tanımlanmıştır. ABH ataklarının %53,4'ünün geç sepsis nedeniyle geliştiği, ABH gelişen prematürelerin %73,5'inde geç sepsis öyküsü olduğu görülmüştür. ABH gelişen bebeklerde mekanik ventilasyon süresi ve hastane yatışlarının daha uzun, bronkopulmoner displazi ve mortalite oranlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak ABH; prematürelerde sık görülen, artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili bir durumdur. Neonatal RIFLE kriterleri, riskli bebeklerin erken dönemde fark edilmesini sağladığı için prematüre bebeklerde ABH tanısında tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Preterm infants are vulnerable to acute kidney injury (AKI) due to incomplete nephrogenesis, comorbid illnesses, and exposure to nephrotoxic agents. Intrauterine growth restriction (IUGR) caused by placental insufficiency is one of the most important causes of prematurity. The hemodynamic redistribution that IUGR infants experience during fetal life, affects renal perfusion. In this prospective cohort study, we aimed to assess the incidence and risk factors of AKI in IUGR and appropriate for gestational age (AGA) preterm infants separately by using urine output and serum creatinine or glomerular filtration rate based diagnostic criteria. We enrolled 119 preterm infants with a mean gestational age of 30+6±3 weeks and a birth weight of 1486±520g. AKI was detected in 28.5% of the patients. The incidence of AKI was similar in IUGR and AGA preterm infants (26.8% and 30%, respectively). It was observed that neonatal RIFLE is the most sensitive criterion in the diagnosis of AKI and it provides an advantage in the identification of primarly mild kidney injury. Low APGAR score, intubation in the delivery room, respiratory distress syndrome, hemodynamically significant patent ductus arteriosus, pulmonary and intraventricular hemorrhage increase the risk of AKI in IUGR and AGA preterms. Although the findings of severe placental insufficiency and hemodynamic redistribution on prenatal ultrasonography were twice as common in IUGR infants suffering AKI, the difference was not statistically significant. In multivariate logistic regression analysis, low gestational age and late sepsis were identified as independent risk factors for AKI. It was found that 53.4% of AKI attacks in preterms were caused by late sepsis, and 73.5% of preterms with AKI had a history of late sepsis. Mechanical ventilation duration and hospitalizations were longer, and bronchopulmonary dysplasia and mortality rates were higher in newborns with AKI. In conclusion, AKI is a common condition in preterms and is associated with increased morbidity and mortality. Neonatal RIFLE should be used to diagnose AKI in preterms since it allows risky infants to be identified at an early stage.