Effects of air pollution on haemostasis and atherosclerosis
Hava kirliliğinin hemostaz ve ateroskleroz üzerine etkileri
- Tez No: 709808
- Danışmanlar: PROF. DR. HUGO TEN CATE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Maastricht
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hava kirliliği gaz ve parçacıklı maddelerin (PM) karmaşık bir bileşimini içerir. PM, havadaki farklı büyüklük ve kimyasal bileşimde olan parçacıkların bir karışımıdır. Parçacıklar aero dinamik yarıçapları temel alınarak sınıflandırılırlar (10 pm10). Hava kirliliğine maruz kalmak, artmış sistemik inflamasyon kan pıhtılaşması tromboz ve aterosklerozuda kapsayan kalp ve damar sağlığı ile ilgili çeşitli subklinik değişikliklerle ilişkilendirilmiştir. Kirliliğe bağlı sağlık etkilerinden en çok sorumlu olan hava kirliliği bileşeni ve niteliği tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte çalışmalar PM üzerinde yoğunlaşmaktadır. PM nin kan pıhtılaşması trombosit fonksiyonu ve tromboz üzerine kısa ve uzun vadeli etkilerine dair çalışmalar bölüm 1 kısım 1de aerodinamik yarıçaplarına göre özetlenmiştir. Olumsuz kalp damar sağlığı etkilerine en güçlü şekilde katkıda bulunan hava kirleticiler içinde, akciğerlerin alveol bölgelerine derin penetrasyon özelliğinden dolayı UFP ler yer almaktadir. Genel olarak PM kan pıhtılaşmasını, kalp damar hastalıklarının gelişiminde risk teşkil eden farklı mekanizmalarla artırabilir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is a part of urban life and consists of small particles (particulate matter; PM) in different sizes and gases. The associations of PM with cardiovascular health including thrombosis and atherosclerosis have been suggested but the underlying mechanism is not fully understood. A thrombus is formed upon an imbalance in the blood coagulation system. In this thesis, the procoagulant effects of PM and gases are reported based on extensive experimental studies (in in vitro, as well as in animals and humans). The focus of my research was on the two main pathwyas of blood coagulation; the tissue factor dependent extrinsic pathway and especially the factor XII dependent intrinsic pathway. From the cardiovascular perspective, the pro-atherogenic effects of biodiesel has been shown in animal studies but the effects of biodiesel exhaust as an alternative fuel to conventional diesel, remained unkown. In this thesis, the effects of diesel and biodiesel in the progression of atheroscleosis are compared with a detailed analysis of morphology and composition of atherosclerotic plaques.