1988-1995 Yılları arasında Dermatoloji Anabilim Dalı'na başvuran hastalarda deri kanserlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of skin cancers in patients admitted in dermatology department between 1988 and 95
  1. Tez No: 70982
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ENDOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Onkoloji, Dermatology, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
1988-1995 yıllan arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalına müracaat eden 77402 hasta, retrospektif olarak araştırıldı. 530 hastada klinik ve histopatolojik olarak deri kanseri tesbit edildi. Tesbit edilen deri kanserleri, cinse, kanser tipine, yaş guruplarına, yaşadıkları bölgelere, vücuttaki lokalizasyonuna ve meslek gruplarına göre dağılımı araştırıldı. Deri kanserleri % 52.8 oranıyla erkeklerde daha fazla görüldüğü tesbit edilirken, kadın hasta yüzdesinde fazlalığın, bölgemiz halkının kırsal alanda kadın-erkek birlikte çalışmalarına, kadınların özellikle şehirde sosyal etkinliklere ve iş hayatına katılmasına, tatil alışkanlığının değişmesine bağlı olabileceği kanaatine varıldı. BHK'na deri kanserleri içinde % 69.4 oramyla en sık görülürken bunu % 27.2 ile SHK, % 3.4 oranıylada MM izlemektedir. Yaş gruplarına göre deri kanserlerinin dağılımı araştırıldığında, BHK ve SHK'nın 61-70 yaş grubunda, MM'nın ise 41-60 yaş grubunda daha sık görüldüğü tesbit edildi. Deri kanserlerinin % 63.9 oranıyla kırsal kesimde daha sık görüldüğü bulundu. Vücuttaki lokalizasyonu incelendiğinde, BHK'na % 30.7 yanakta, SHK'na % 38.8 ile alt dudakta, MM'nın ise % 50 oranında ekstremitelerde en sık lokalize olduğu tesbit edildi. Meslek gruplarına göre dağılımına bakıldığında, erkeklerde % 50.7 ile çiftçilerde, kadınlarda ise % 96.4 oranıyla ev kadınlarında en sık görüldüğü bulundu. 31
Özet (Çeviri)
Evaluation of Skin Cancers in Patients Admitted in Dermatology Department Between 1988 and 95. A total of 77402 patients were examined at Dermatology Outpatient Clinic of Selçuk University Hospital during the years 1988 and 95 in order to find the prevalance of skin cancer. Of these, 530 cases were diagnosed clinically and histopathologically as a skin cancer. These cases were analyzed according to their sex, histological type, age groups, areas in which they live, tumor localization and work. Although skin cancer were found to be more common in men (52.8 %) it was suggested that the causes of relatively great rate in women depend on their working at outdoors with men, participating to work life and social actions and changing holiday hobies. While basal cell carcinoma consisted of 69.4 % of all skin cancers, others which are squamous cell carcinoma and malignant melanoma followed it as 27.2 and 3.4 rates respectively. Basal cell carcinomas and squamous cell carcinoma were most frequently seen in 61 to 70 age group but malignant melanoma in 41 to 60 age group. Skin cancers were found to be more common in rural areas, which were 63.9. According to tumor localization, basal cell carcinomas were mostly located in cheek (30.7 %), squamous cell carcinoma in lower lip (38.8 %) and malignant melanoma in extremities (50.0 %). Farmers (50.7 %) and house wifes (96.4 %) were most commonly affected occupational groups respectively. 32