Yaklaşımlı yakın halkalar
Approximately near rings
  1. Tez No: 709827
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmanın amacına uygun olarak literatür özeti sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan materyal ve yöntem açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, proksimal relator uzayları, proksimal relator uzayında yaklaşımlı yarı-gruplar, yaklaşımlı gruplar, yaklaşımlı idealler ve yaklaşımlı grup homomorfizmaları ile ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, proksimal relator uzayında yaklaşımlı halka kavramı tanımlanmıştır. Altıncı bölümde, yakın halkalar ile ilgili bazı temel özelliklerden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, yaklaşımlı yakın halka kavramı tanımlanmış ve bazı özgün sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the aim and importance of the thesis are mentioned. In the second chapter, a summary of the literature is presented in accordance with the purpose of this study. In the third chapter, the material and method used in this thesis are explained. In the fourth chapter, some basic informations are given about proximal relator spaces, approximately semi-groups, approximately groups, approximately ideals and approximately group homomorphisms in the proximal relator space. In the fifth chapter, the concept of approximately ring in the proximal relator space is given. In the sixth chapter, the basic characteristics of near rings are mentioned. In the seventh chapter, the concept of approximately near ring is defined, and some original results are presented.