Fenilazin moleküllerinin yapısal parametreleri ile elektronik ve doğrusal olmayan optik özelliklerinin (NLO) incelenmesi
Investigation of structural parameters with electronic and nonlinear optical properties of phenylezine molecules
- Tez No: 165967
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
III FENİLAZIN MOLEKÜLLERİNİN YAPİSAL PARAMETRELERİ ÎLE ELEKTRONİK VE DOĞRUSAL OLMAYAN OPTİK ÖZELÜKLERİNÎN(NLO) İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Hamit ALYAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada fenilazin moleküllerinden fenilpridin, fenilprimidin, fenilpîrazin, fenilpridazin, feniltrîazîn ve feniltetradn molekülleri ile bunlann izomerlerinin yapısal parametreleri ile elektronik ve doğrusal olmayan optik özellikleri Hartree-Fock (HF) teorisi ve yoğunluk fonksiyonu teorisi içerisinde Becke'nin üç parametreli enerji fonksiyoneli B3LYP hibtit yaklaşımı kullanılarak hesaplandı. Hesaplamaların tamamı 6-31++G(d,p) temel seti ve GAUSSIAN 98W programı ile yapıldı. Hesaplamalarda halkalar arasındaki dihedral açının H-H etkileşme sayısına bağlı olarak arttığı görüldü. Her iki metodla elde edilen sonuçlar birbirine yatandır. B3LYP metoduyla yapılan hesaplamalarda sistematik olarak daha büyük bağ uzunluktan elde edildi. Fakat bu fark çok küçük ve 0.01-0. 03 A° aralığındadır. Benzer olarak her iki metotla hesaplanan bağ açılan arasındaki fark 1° yi geçmez. Ayrıca, bu moleküllerin statik polarizebilite (a), anizotropik polarizebilite (Aa) ve statik hiperpolarizebiliteleri(?), halkalar arasındaki dihedral açının fonksiyonu olarak hesaplandı. Bu hesaplamalarda statik polarizebilite ve anizotropik polarizebilitenin statik fıiperpolarizebiliteye göre dihedral açı değişiminden daha az etkilendiği gözlendi. Bu moleküllerden bifenil, fenilpridin ve fenilprimidin için hesaplanan burkulma bariyerieri, denge açılan ve moieküler dipol momentleri literatürdeki mevcut deneysel ve diğer metodlarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılması yapıldı. Elde ettiğimiz sonuçların literatürdeki değerlere yakın olduğu görüldü. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelime:Fenilazin molekülleri, DFT, B3LYP, Hiperpolarizebilite. Sayfa Adedi :112 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Ergün KASAP
Özet (Çeviri)
iv INVESTIGATION OF STRUCTURAL PARAMETERS WiTH ELECTRONIC AND NONLINEAR OPTICAL PROPERTIES OF PHENYLAZINE KtOLECULES (Ph. D. Thesis) HamHrALYAR GAZİ UNIVERSITY 1NSTÎTUTEOF SCIENCE END TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, the structural parameters, electronic and nonlinear optical properties (NLO) of all phenylazmes were calculated by using Hartree-Fock (HF) theory and Becke three parameter functional (B3LYP) hybrid approaches with in the density functional theory (DFT). All of calculations calculated with the 6-31++G(d,p) basis set, and via the GAUSSIAN 98W. The computations show that dihedral angle between the two rings increases with the number of H-H vicinal interactions. The results from both methods are consistent with each other and very similar. The B3LYP calculations predict systematically larger bond lengths but the differences are very small and tie in the range 0.01- 0.03A0. Similarly, bond angles are predicted by both methods with deviations from each other not exceeding 1°. Furthermore, static polarizability (a), anisotropic polarizability (Aa) and static hyperpolarizabilities (?) are calculated as a function of dihedral angle. We saw that static polarizability and anisotropic polarizability are affected less than static hyperpofarizabiEity from variation of dihedral angle. The calculated torsional barrier, equilibrium dihedral angle and molecular dipole moment results from these molecules for biphenyl, phenylpyridine and phenylpyrimidine were compared with available experimental and other results determining from different computational methods. We saw that our results are very similar with the values in literature. Science Code: 205 Key Words :Phenylazfne molecules, DFT, B3LYP, Hyperpolarizability Page Number :1 12 Adviser :Prof. Dr. Ergiin KASAP