Özel güvenlik görevlilerinin çalıştığı alanlarda risk yönetimi ve risk değerlendirmesi
Risk management and assesment in area where private security officier
- Tez No: 709828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Sağlık Eğitimi, Accidents, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Güvenlik, toplum çarkının devamlı dönmesini sağlayan çok önemli bir unsurdur. İnsanların temel ihtiyaçlarının başında gelen güvenlik ihtiyacını polis ve askerlerle birlikte özel güvenlik görevlileri de sağlamaktadır. İhtiyaca bağlı olarak her geçen gün özel güvenlik görevlisi sayısı gittikçe artmaktadır. Özel güvenlik görevlileri görevlerini yaparken çalıştıkları yere bağlı olarak çeşitli risk ve tehlikelerle karşılaşırlar. Bu tehlike ve riskler çalışma ortamına, çalışma koşullarına, çalışma ilişkilerine bağlı tehlike ve riskler olarak sınıflandırılıp incelenebilir. Bu tez çalışması ile güvenlik görevlilerinin çalıştığı yerlere bağlı olarak karşılaşabilecekleri risk ve tehlikeler incelenmiş, bu durumlarla karşılaşılmaması için nasıl önlemler alınması gerektiği ve bu durumların hangi sağlık sorunlarına yol açabileceği incelenmiştir. Güvenlik görevlisi ve çalıştığı yerdeki diğer insanların sağlık ve güvenliği için çok önemli olan bu tehlikeler konusunda işveren ve güvenlik görevlisinin bilinç düzeyi arttırılmalı ve daha sağlıklı bir iş ortamı sağlanmalıdır. Böylece herkes üzerine düşen sorumluluğu daha etkin şekilde yerine getirmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Security is very important element that makes the wheel of society turn constantly. The security need, which is one of the basic needs of people, is provided by security guards along with the police and soldier. Depending on the need, the number of private security guards is increasing day by day. While performing their duties, private security guards encounter various risks and dangers depending on where they work. These hazards and risks can be classified and analyzed as hazards and risks related to the working environment, working conditions and working relationships. In this thesis study, the risks and dangers that security officers may encounter depending on the places they work are examined. It has been examined how precautions should be taken to avoid these situations and what health problems these situations can cause. The awareness level of employers and security guards should be increased and a healthier work environment should be provided about these hazards, which are very important for the health and safety of the security guard and other people in the workplace. In this way, everyone will be able to fulfill their responsibilities more effectively.