Yaklaşımlı gamma yakın halkalar
Approximately gamma near rings
- Tez No: 709831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmanın amacına uygun olarak literatür özeti sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan materyal ve yöntem açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, proksimal relator uzayları ile ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, yaklaşımlı cebirsel yapılar ile ilgili bazı sonuçlar incelenmiştir. Altıncı bölümde, yakın halkalar ile ilgili bazı temel özelliklerden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, gamma halkalar ve yaklaşımlı gamma halkalar ile ilgili bazı sonuçlar incelenmiştir. Sekizinci bölümde, bir yaklaşımlı gamma halka örneği verilmiş, yaklaşımlı gamma-yakın halka kavramı tanımlanmış ve bazı özgün sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the aim and importance of the thesis are mentioned. In the second chapter, a summary of the literature is presented in accordance with the purpose of this thesis. In the third chapter, the material and method used in this thesis are explained. In the fourth chapter, some basic informations given about proximal relator spaces. In the fifth chapter, some results related to approximately algebraic structures are examined. In the sixth chapter, the basic characteristics of near rings are mentioned. In the seventh chapter, some results related to gamma rings and approximately gamma rings are examined. In the eighth chapter, an example of an approximately gamma ring is given, the concept of approximately gamma-near ring is also defined, and some original results are presented.