Serbest dişeti grefti ile implant çevresi yumuşak doku ogmentasyonunda mikrocerrahi ile konvansiyonel periodontal cerrahinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical results of microsurgery and conventional periodontal surgery in soft tissue augmentation around the implant with free gingival graft
  1. Tez No: 709842
  2. Yazar: GAMZE SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM HENDEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İmplant çevresi keratinize mukoza genişliğinin arttırılması için serbest dişeti grefti (SDG) sıklıkla kullanılmaktadır. SDG' nin en önemli dezavantajlarından biri greft büzülmesidir. Mikrocerrahi daha hassas aletlerin ve büyütmenin kullanılması ile atravmatik bir tekniktir. Bu çalışmada implant çevresi serbest dişeti grefti ile keratinize mukoza ogmentasyonunda periodontal mikrocerrahinin konvansiyonel periodontal cerrahi ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Ağız içinde farklı bölgelerde implant çevresi keratinize mukoza genişliğinin
Özet (Çeviri)
Free gingival graft (FGG) is frequently used to increase the width of the keratinized mucosa around the implant. One of the most important disadvantages of FGG is graft shrinkage. Microsurgery is an atraumatic technique to the use of more sensitive instruments and magnification. The aim of this study is to compare periodontal microsurgery with conventional periodontal surgery in keratinized mucosa augmentation with free gingival graft around the implant. Ten patients with at least 2 implants with a keratinized mucosal width of