Maden sektörü çalışanlarında acil durum farkındalığının araştırılması
Investigation of emergency awareness in mining sector employees
  1. Tez No: 709857
  2. Yazar: GİZEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELENK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışma ortamında gerçekleşmesi muhtemel olan risklere karşı çalışanların korunmasına yönelik tedbirlerin alınmasını ifade eden bir kavramdır. Dolayısıyla bu alanda yapılan çalışmalar çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumayı amaçlar. Bu çalışmalar kapsamında işyerlerinde ilgili yönetmeliklere göre risk analizleri yapılmalı, acil durum eylem planları hazırlanmalı, iş yerlerinin tehlike sınıfları göz önünde bulundurularak çalışanların acil durumlar hakkında bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Meydana gelebilecek acil durumlara karşı önceden planlamaların yapılması ve çalışanların bu konudaki bilgi ve farkındalık düzeyleri meydana gelebilecek bir acil durumun çoklu yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçilebilir. Özellikle çok tehlikeli sınıfta yer alan, iş kazası oranlarının yüksek olduğu sektörlerden biri olan madencilik sektöründe de acil durumlara karşı çalışanların bilinçli olması oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında yapılan araştırmada Erzincan İliç ilçesinde altişveren konumunda hizmet veren sondaj firması çalışanlarının acil durum bilgi düzeyi ve acil durum farkındalık düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla sondaj firması çalışanları ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Firmalarda çalışan toplam 195 personelden çalışmaya katılmaya gönüllü ve anket formunu eksiksiz dolduran 170 kişiden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Anketin birinci bölümünde çalışanların kişisel bilgilerini içeren demografik bilgiler, ikinci bölümünde katılımcıların acil durum bilgi düzeylerini ve farkındalık düzeylerini ölçmek için 25 soru, üçüncü bölümde ise acil durum ekibinde yer alan çalışanların acil durum farkındalık düzeylerini ölçmek üzere 6 soru yer almaktadır. Genel acil durum tutumlarına ait betimsel bulgular incelendiğinde sondaj çalışanlarının; genel acil durum tutumları ortalamasının orta olduğu belirlenmiştir. Genel acil durum tutumlarına ait alt boyut ortalamaları incelendiğinde; acil durum bilgi düzeyi düşük, acil durum farkındalık düzeyi orta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a concept that refers to taking measures to protect employees against possible risks in the working environment. Therefore, studies in this field aim to protect the health and safety of employees. Pre-planning for emergencies that may occur and the knowledge and awareness levels of employees on this issue can prevent multiple injuries and deaths in an emergency that may occur. It is very important for employees especially in the mining industry, which is one of the sectors with high occupational accident rates and is in the very dangerous class. In the research carried out within the scope of this thesis, it was tried to measure the emergency knowledge and emergency awareness level of the drilling company employees serving as a subcontractor in Erzincan İliç district. In the first part of the questionnaire, there are demographic information including the personal information of the employees, in the second part there are 25 questions to measure the emergency knowledge and awareness levels of the participants, and in the third part, there are 6 questions to measure the emergency awareness levels of the employees in the emergency team. When the descriptive findings of general emergency attitudes are examined, it is seen that the drilling workers; it was determined that the average of general emergency attitudes was moderate. When the sub-dimension averages of general emergency attitudes are examined; It was determined that the level of emergency knowledge was low and of the emergency awareness level was medium.