Klinik sorumlu hemşirelerinin liderlik tarzının hemşirelerin iş motivasyonuna etkisi: Şanlıurfa Harran üniversitesi hastanesi örneği
The effect of the leadership style of clinical charge nurses on the work motivation of nurses: Example of Şanliurfa Harran Üniversity hospital
  1. Tez No: 709856
  2. Yazar: SERAP ARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma klinik sorumlu hemşirelerinin liderlik tarzlarını belirlemek ve çalışan hemşirelerin iş motivasyonuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde çalışan 384 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, evrende yer alan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, aktif olarak çalışan ve en az altı aydır aynı sorumlu hemşire ile çalışmış olan 176 hemşire oluşturmuştur. Eylül 2020 – Ağustos 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma bir üniversite hastanesinde çeşitli kliniklere giderek, dağıtılan anketler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde araştırmacı tarafından derlenmiş olan Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümünde Liderlik Tarzı Ölçeği ve son bölümde ise Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için bir üniversite hastanesinin etik kurulundan, kurumdan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde medyan (min.-maks.), frekans (n) ve yüzde (%), Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal-Wallis ve Spearman (Spearman's rho) korelasyon analizi kullanılmıştır. Bütün analizlerde IBM SPSS.23 programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edilmiştir. Serbest bırakıcı liderliğin motive olamamayı negatif yönde (p=.020) etkilediği görülmüştür. Otokratik liderlik kişisel düzenlemeyi pozitif yönde (p=.006) etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the leadership styles of the charge nurses and to examine their impact on the work motivations of clinical nurses. The population of the study consisted of 384 nurses working in a university hospital. The sample of the study consisted of 176 nurses from the population, who agreed to participate in the study, were actively working, and had been working under the same charge nurse for at least six months. The study was conducted between September 2020 and August 2021. The study was conducted at a university hospital by handing out surveys in various clinical departments. The Personal Information Form prepared by the researcher was used in the first part of the study, the Leadership Styles Questionnaire was used in the second part, and the Multidimensional Work Motivation Scale was used in the final part. Permissions of the study were obtained from the board of ethics of a university hospital, the institution, and the participants. Data were evaluated using median (min.-max), frequency (n) and percentage (%), Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney-U test, Kruskal-Wallis, and Spearman (Spearman's rho) correlation analysis.