Voleybol eğitiminde etkileşimli videoların etkisi
The effect of interactive videos on volleyball education
- Tez No: 709859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Spor, Science and Technology, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı voleybol eğitiminde etkileşimli videoların etkisini incelemektir. Araştırmaya Sinop ili Şehit Halil Özdoğru Ortaokulundan beşinci ve altıncı sınıf toplam 105 öğrenci (43 erkek, 62 kız) katılmıştır. Çalışmada Etkileşimli Video Grubu (EVG), Video Grubu (VG) ve Kontrol grubu (KG) yer almaktadır. Deney gruplarına iki hafta süreyle toplamda yedi videodan oluşan voleybol eğitim programı uygulanmıştır. EVG'dekilerin izlediği etkileşimli videoların içerisinde tek veya çok seçimli sorular, doğru yanlış ifadeleri ve sürükle bırak etkinlikleri yer almaktadır.VG'dekiler ise aynı videoları etkileşime yönelik eklenen özellikler olmadan izlemişlerdir. Öğretim tasarımında ADDIE Modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Voleybol Bilişsel Alan Testi (VBAT)”ve“Öğrenme Nesnesi Değerlendirme Ölçeği (ÖNDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 21.0 yazılımı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p,05). Gruplar arası ilişki dikkate alındığında son test sonuçları açısından EVG'nin VG ve KG'ye göre, VG'nin ise KG'ye göre voleybol bilgi düzeyi puan ortalamaları yüksektir, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir ve etki düzeyi büyüktür (p,05). Öğrenciler etkileşimli ve etkileşimsiz videoların kullanılabilir, algılanan öğrenme seviyelerinin yüksek ve katılımı artırıcı olduğunu düşünmektedir. Spor eğitiminde etkileşimli video kullanımının birçok avantajı olduğundan teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of interactive videos in volleyball education. A total of 105 fifth and sixth grade students (43 boys, 62 girls) from Şehit Halil Özdogru Secondary School in Sinop province participated in the research. Interactive Video Group (EVG), Video Group (VG) and Control group (KG) are included in the study. A volleyball training program consisting of seven videos was applied to the experimental groups for two weeks. The interactive videos watched by the EVG include single or multiple choice questions, true false statements and drag and drop activities. The VG watched the same videos without the added features for interaction. ADDIE Model was used in instructional design.“Personal Information Form”,“Volleyball Cognitive Field Test”and“Learning Object Evaluation Scale”were used as data collection tools. IBM SPSS 21.0 software was used to evaluate the data. Statistical significance level was determined as p.05). Considering the relationship between the groups, the mean scores of volleyball knowledge level of EVG compared to VG and KG and of VG according to KG in terms of post-test results are higher, show a statistically significant difference and effect size is great (p.05). Students think that interactive and non-interactive videos are usable, high levels of perceived learning and increase participation. The use of interactive video in sports education should be encouraged as it has many advantages.