Acil serviste psikotrop ilaç kullandığı tespit edilen hastalarda QT (QTC) aralığının başvuru şikayetleri ve klinik bulgular ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship of qt (QTC) interval with application complaints and clinical findings in patients detected to use psychotropic drugs in the emergency service
- Tez No: 709860
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektrokardiyografide QTc aralığı birçok faktörden etkilenir, artmış ventriküler aritmi riski ve ani kardiyak ölüm ile ilişkilidir. QTc süresinin uzamasının en sık nedenlerinden biri psikotrop ilaç kullanımıdır. Çalışmamızda QTc aralığının şikayetler, klinik bulgular, yaş, cinsiyet, komorbidite, psikotrop ve diğer ilaçlarla ilişkisi araştırıldı. Ayrıca QTc aralığı bir vital bulgu olarak kabul edilebilir mi sorusuna cevap bulmak hedefimizdir. Bu çalışma tek merkezli geriye dönük gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya alınan 501 hastanın 26'sında QTc değeri uzamış olduğu görülmüştür. QTc uzamış olanların en sık başvuru şikayetlerinin baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı ve halsizlik olduğu görülmüştür. QTc uzamış olanlar hastalar ile QTc uzun olmayanlar karşılaştırıldığında, diastolik kan basıncı, nabız, solunum sayısı ve oksijen saturasyonu açısından anlamlı fark olduğu tespit edildi (sırasıyla p=0.040, p0,05). Fizik muayene, ek hastalıklar, açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanamamıştır. İki grup arasında ilaç etken maddeleri incelendiğinde ketiapin, trazodon, risperidon, bisoprolol, klonazepam, dabigatran ve lerkanidipin açısından istatiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,014, p=0,002, p=0,026, p=0,022, p=0,020, p=0,034, p=0,025). Bizim çalışmamızda QTc mesafesini bilmenin hastanın yönetiminde farklar oluşturabileceği görülmüş ancak bir vital bulgu olarak kabul edilebilmesi için daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The QTc interval on electrocardiography is affected by many factors and is associated with an increased risk of ventricular arrhythmias and sudden cardiac death. One of the most common causes of QTc prolongation is the use of psychotropic drugs. In our study, the relationship of QTc interval with complaints, clinical findings, age, gender, comorbidity, psychotropic and other drugs was investigated. In addition, it is our goal to find an answer to the question of whether QT can be considered a vital sign. This study is a single-center retrospective observational study. QTc value was prolonged in 26 of 501 patients included in the study. The most common complaints of patients with prolonged QTc interval were dizziness, chest pain, shortness of breath, palpitations and fatigue. When the patients with QTc prolongation were compared with those with a normal QTc interval, a statistically difference was found in terms of diastolic blood pressure, pulse, respiratory rate and oxygen saturation (p=0.040, p0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of physical examination and additional diseases. When drug active ingredients were evaluated between two groups, it was observed that there was a statistically significant difference in terms of quetiapine, trazodone, risperidone, bisoprolol, clonazepam, dabigatran and lercanidipine (p=0.014, p=0.002, p=0.026, p=0.022, p=0.020, =0.034, p=0.025 respectively). In our study, it was seen that knowing the QTc interval could make differences in the management of the patient, but it was concluded that more studies are needed for it to be accepted as a vital sign.