Evaluation plasma osteopontin levels and some biochemical markers in patients with chronic kidney disease complications
Kronik böbrek hastalığı komplikasyonları olan hastalarda plazma osteopontin düzeyleri ve bazı biyokimyasal belirteçlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 709878
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik böbrek hastalığı komplikasyonları olan hastalarda Osteopontin Düzeylerinin ve bazı biyokimyasal Belirteçlerin tahmini için bir çapraz kontrol çalışması yapılmıştır. Çalışmaya alınan hasta sayısı aynı demografik özelliklere sahip kronik böbrek hastalığı olan ve akut böbrek hastalığı kontrol grubu olan 135 hastaydı. Çalışma, en yüksek ortalama Osteopontin seviyesinin kronik böbrek hastalığı ve akut böbrek hastalığı olan hastalarda olduğunu, kontrol grubunda ise ortalamaların düşük olduğunu gösterdi. Mevcut çalışma, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, deney grubunun yaş ortalamasının, grup II için kontrol grubunun yaş ortalamasından 20 yıl, grup II için ise yaklaşık 15 yıl daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ağırlık ortalama değeri zayıf iken istatistiksel analiz yapılırken istatistiksel olarak anlamlıydı. Akut kronik böbrek yetmezliği tanısı konan iki hasta grubundan oluşan deney grubu için istatistiksel analiz yapılırken GFR'nin ortalama değeri istatistiksel olarak anlamlıydı. Serum OPN konsantrasyonları GFR, Kan üre, S.
Özet (Çeviri)
A cross-control study was carried out for the estimation of Osteopontin Levels and some biochemical Markers in patients with chronic kidney disease complications. The number of patients under the study were 135 patients with chronic kidney disease and acute kidney disease control group with the same demographic properties. The study showed that the highest mean level of Osteopontin was in patients with chronic renal disease and acute kidney disease, while the averages were a low in the control group. The current study showed that the mean age the mean age of the experimental group is 20 years higher than the average age of the control group for the group II and about 15 years higher for the group II when compared with the control group. While the means value of weight was weak statistically significant when performing the statistical analysis. The average value of GFR was statistically significant when performing the statistical analysis for the experimental group consisting of two groups of patients diagnosed with acute chronic renal failure. Serum OPN concentrations correlated with GFR, Blood urea, S.