Alt ekstremite deformite ve kısalıklarının iki farklı uzayabilen intramedüller çivi ile tedavisinin klinik radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical, radiological and functional results of the treatment of lower extremity deformities and shortness with TWO different li̇mb lengtheni̇ng nails
- Tez No: 709879
- Danışmanlar: UZMAN MUHARREM KANAR, UZMAN SAMET ERİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Alt ekstremite eşitsizliği aksama ve yürüme güçlüğüne neden olmakla birlikte, pelvis ve omurga üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle hastaların fonksiyonel kapasiteleri kısıtlanmakta ve uzun dönemde ekstremitenin yanısıra bütün kas iskelet sistemini olumsuz etkileyebilecek biyomekanik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle alt ekstremitede kısalığı ve deformitenin tedavisinde yıllar içerisinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri 2000'li yıllardan bu yana gittikçe yaygınlaşan tamamen kemiğin içerisine yerleştirilen intramedüller uzatma çivileridir. Çalışmamızda alt ekstremitelerinde kısalık ve deformite nedeni ile FİTBONE motorize intramedüller çivi (Fitbone, Wittenstein; Ingersheim, Germany) ve PRECİCE manyatik uzatma çivisi (Ellipse Technologies; Irvine, CA, USA) ile tedavi edilen hastaların klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları incelenmiş olup deformite ve kısalık tedavisinin sürecine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif bir vaka serisidir ve iki gruptan oluşmaktadır. Hastanemizde alt ekstremitede kısalık ve deformite nedeni ile 2010-2015 yılları arasında FİTBONE motorize intramedüller çivi ile ve 2016-2021 yılları arasında PRECICE manyetik çivi ile ameliyat edilen 41 hastanın 41 kemik ameliyatı incelendi. Ameliyat öncesi ve sonrası uzunluklar, anatomik ve mekanik aks açıları ölçülerek karşılaştırıldı. Ameliyat sonrası distraksiyon(Dİ) ve konsolidasyon indeksleri(Kİ) hesaplandı. Fonksiyonel ölçümler için ameliyat sonrası LEFS, SF-36 sağlık skalası kullanıldı. Fonksiyonel ve kemik sonuç değerlendirmesi için ASAMİ tarafından modifiye edilen Paley kriterleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamız iki ayrı hasta grubundan oluşmaktadır. Çalışmada 20 adet Fitbone çivisi (grup F) ve 21 adet Precice çivisi (grup P) ile opere edilen toplam 41 hasta bulunmaktadır. F (Fitbone) grubu hastaların yaş ortalaması 27,3±9,2 idi. 8 erkek ve 12 kadın hasta dahil edildi. 18 femur ve 2 tibia üzerinde cerrahi yapıldı. Hastaların ortalama kilo değeri 66,55 ±10,7 kg, ortalama boy değeri 165,65±9,8 cm idi. Mevcut ortalama kısalık miktarı 59,10±22,4 mm idi. Ortalama uzatma miktarı 54,35± 13,79 mm idi. Postoperatif takip süresi ortalama 15,95 ± 4,75 aydı. Ortalama konsolidasyon indeksi 30,94 ±3 (gün/cm), ortalama femural konsolidasyon indeksi 30,56± 3,45 (gün/cm) iken ortalama tibial konsolidasyon indeksi 34,38 ± 5,48 (gün/cm) olarak hesaplandı. 3 hastada 4 (%20) komplikasyon gelişti (perop fraktür, prematür kaynama, implant çevresi fraktür, kaynama gecikmesi). Hastalara cerrahi müdahale ile tedavileri tamamlandı. LEFS ortalama değeri %78,50 ± 10,01 olarak hesaplandı. Kemik skoru hastaların % 90'ında çok iyi olarak saptanmışken %10'unda iyi olarak değerlendirildi. Rosenberg Benlik Saygı Ölçeği ortalama 34,9 ± 4,1 olarak bulundu. P (Precice) grubu hastaların yaş ortalaması 23,57 ± 9,69 idi. 12 erkek ve 9 kadın hasta dahil edildi. 15 femur ve 6 tibia üzerinde cerrahi yapıldı. Hastaların ortalama kilo değeri 66,9 ± 7,22 kg, ortalama boy değeri 164,4±7,8 cm idi. Mevcut ortalama kısalık miktarı 65,6 ± 35,9 mm idi. Ortalama uzatma miktarı 56,76 ± 14,9 mm idi. Postoperatif takip süresi ortalama 20,48 ± 7,57 aydı. Ortalama konsolidasyon indeksi 32 ± 4 (gün/cm), ortalama femural konsolidasyon indeksi 31,3 ± 5 (gün/cm) iken ortalama tibial konsolidasyon indeksi 34,6 ± 2,6 (gün/cm) olarak hesaplandı. 4 hastada (%19,05) komplikasyon gelişti. 2 hastada kaynama gecikmesi,1 hastada prematür kaynma ve 1 hastada kitleme vidası geri gelmesi üzerine cerrahi müdahale ile tedavileri tamamlandı. LEFS ortalama %78,75 ±10,68 olarak hesaplandı. Kemik skoru hastaların % 85.71 'inde çok iyi olarak saptanmışken %14,29'unda iyi olarak değerlendirildi. Rosenberg Benlik Saygı Ölçeği ortalama 35,2 ± 3,6 olarak bulundu. SF-36 skorlaması postoperatif sonuçları her iki grupta Türkiye standartlarına uygun bulundu. Sonuç: Alt ekstremite kısalıklarında uygulanan tamamen implante edilebilen motorize uzatma çivilerinin cerrahi sonrası klinik ve radiyolojik sonuçlarının tatmin edici olması, komplikasyon oranlarının düşük olması, hasta uyumunun yüksek olması ve kozmetik açıdan avantajlı olması nedeni ile tedavi sonrası fiziksel ve emosyonel fonksiyonları önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although lower extremity inequality causes disruption and walking difficulties, the functional capacities of patients are limited due to its negative effects on the pelvis and spine, and it can lead to biomechanical problems that may adversely affect the entire musculoskeletal system as well as the extremity in the long term. For this reason, various methods have been developed over the years in the treatment of shortness and deformity in the lower extremity. One of these methods is intramedullary lengthening nails, which are placed completely inside the bone, which have become increasingly common since the 2000s. In our study, the clinical, radiological and functional results of patients treated with FITBONE motorized intramedullary nail (Fitbone, Wittenstein; Ingersheim, Germany) and PRECICE magnetic lengthening nail (Ellipse Technologies; Irvine, CA, USA) due to shortness and deformity in their lower extremities were examined and it was aimed to contribute to the process of deformity and shortness treatment. Materials and Methods: The study is a retrospective case series and consists of two groups. 41 bone surgeries of 41 patients who were operated with FITBONE motorized intramedullary nail between 2010-2015 and with PRECICE magnetic nail between 2016-2021 due to shortness and deformity in the lower extremities in our hospital were analyzed. Pre- and postoperative lengths, anatomical and mechanical axis angles were measured and compared. Postoperative distraction and consolidation indices were calculated. Postoperative LEFS, SF-36 health scale was used for functional measurements. Paley criteria were used for functional and bone outcome assessment. Results: Our study consists of two separate patient groups. There are 41 patients in the study who were operated with 20 Fitbone nails (group F) and 21 Precice nails (group P). The mean age of the patients in the F (Fitbone) group was 27.3±9.2. 8 male and 12 female patients were included. Surgery was performed on 18 femurs and 2 tibias. The mean weight value of the patients was 66.55 ±10.7 kg, and the mean height value was 165.65±9.8 cm. The mean amount of shortness available was 59.10 ± 22.4 mm. The mean amount of lengthening was 54.35± 13.79 mm. The mean postoperative follow-up time was 15.95 ± 4.75 months. The mean consolidation index was 30.94 ± 3 (days/cm), the mean femural consolidation index was 30.56± 3.45 (days/cm), while the mean tibial consolidation index was 34.38 ± 5.48 (days /cm) calculated. 4 complications (20%) developed in 3 patients (perop fracture, premature union, peri-implant fracture, delayed union). The treatment of the patients was completed with surgical intervention. The mean LEFS value was calculated as 78.50% ± 10.01. Bone score was found to be very good in 90% of the patients, while it was evaluated as good in 10%. The Rosenberg Self-Esteem Scale was found to be 34.9 ± 4.1 on average. The mean age of the P (Precice) group patients was 23.57 ±9.69 years. 12 male and 9 female patients were included. Surgery was performed on 15 femurs and 6 tibias. The mean weight of the patients was 66.9 ± 7.22 kg, and the mean height was 164.4 ± 7.8 cm. The mean amount of shortness available was 65.6 ± 35.9 mm. The mean amount of lengthening was 56.76 ± 14.9 mm. The mean postoperative follow-up time was 20.48 ±7.57 months. The mean consolidation index was 32 ± 4 (days/cm), the mean femural consolidation index was 31.3 ± 5 (days/cm), while the mean tibial consolidation index was 34.6 ± 2.6 (days/cm) calculated. Complications developed in 4 patients (19,05%). Due to delayed union in 2 patients, premature union in 1 patient and return of locking screw in 1 patient, their treatment was completed with surgical intervention. The mean LEFS was calculated as 78.75% ±10.68%. Bone score was found to be very good in 85.71% of the patients, while it was evaluated as good in 14.29%. The Rosenberg SelfEsteem Scale was found to be 35.2 ± 3.6 on average. Postoperative results of SF-36 scoring were found in accordance with Turkish standards in both groups. Conclusion: Fully implantable motorized lengthening nails applied in lower extremity shortnesses significantly affect post-treatment physical and emotional functions due to satisfactory post-surgical clinical and radiological results, low complication rates, high patient compliance and cosmetic advantage.