الدكتور نور الدين عتر وجهوده في علوم الحديث
Prof.Dr. Nureddin Itır ve Hadis ilminde çalışmaları
- Tez No: 709884
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ HAJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şam Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Dr. Nureddin Itır, Suriye'de mümtaz ilmi şahsiyetlerden biridir. Temel İslam Bilimleri alanında özellikle Hadis ilminde bir çok ögrencinin istifade ettiği değerli bir ilim adamıdır. Bu çalışma giriş ve üç bülümden oluşmaktadır; Girişte“Hadis”kavramı ve bu alanda telif edilmiş önemli eserler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde Nurettin Itır, ın yaşadığı dönemi, ilmi hayatı eserleri ve üstlendiği görevler ele alınmıştır. İkinci Bölümde Nurettin Itır'ın Hadis ilmine katkısı araştırılmış, konu üç başlıkta verilmiştir; Nurettn Itır'ın Hadis ilminde tahkik metodu, tahkik metodundan örnekler ve metudunda önemli yeni ilmi meselelere bakışı araştırlmıştır.Üçüncü Bölüm, Nurettn Itır'ın Hadis ilminde telifatları konu edinmiştir; telif metodu, bu metottan örnekler, ve telifatlarında önemli ilmi meseleler araştırlmıştır. Çalışma konuyu özetleyen sonuç ile ayet, hadis fihristi ve kaynakça bölümü ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dr. Nour Al-Din Itir is one of the most prominent scientific figures in Syria. Most of the students of Islamic sciences graduated from him, especially in the hadith of the Prophet. The research comes in an introduction and three chapters. The preface dealt with the concept of hadith and the most important literature in the sciences of hadith. As for the first chapter, it was about the era and biography of Dr. Nour El-Din Atar, and it came in four sections, dealing with his era, his biography and science, and his effects and functions. As for the second chapter, his efforts in the sciences of hadith were investigated, and came in three sections, which dealt with his method of investigation, models of his work in investigation, and the most important new scientific issues that were mentioned in his investigations. As for the third chapter, he composed his efforts in the sciences of hadith, and came in three sections, which dealt with his method of writing, models of his work in writing, and the most important new issues that were mentioned in his compositions. The research concluded with a conclusion that included a summary of the research and its most important results and recommendations, then an index of verses, hadiths, flags, sources and topics.