منهج الدكتور صلاح عبد الفتاح الخالدي في التفسير (دراسة تحليلية )
Dr. Salah Abdel Fattah Al-Khalidi'nin Yorumda yaklaşımı (Analitik çalışma)
- Tez No: 777146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
(Dr. Salah Abdel-Fattah Al-Khalidi'nin Yoruma Yaklaşımı - Analizini İncelemek) başlıklı bu tezi, El-Khalidi'nin Tanrı'nın Kitabını yorumlama yaklaşımı hakkında ele aldım. Tez bir giriş ve dört bölümden oluşuyordu ve bunlar aşağıdaki gibiydi: - İkinci bölümde Halidi'ye göre tefsir ve çeşitleri, objektif tefsir ve Kur'an ilimlerinden bahsettim, bu yüzden dört bölüm halinde geldi ve Kur'an kıssalarına olan ilgisini üçüncü bölümde ele aldım. onun nesnel yoruma olan ilgisinden dolayı nesnel yorumun anlamını, türlerini ve el-Halidi'nin nesnel yoruma yaklaşımını göstermiştir. ama altamhid takalamat fih ean altafsir lughatan wastlahaan wahimiatuh wasalibih alfasl alawil tanawalat fih alhadith ean hayaat alduktur salah alkhalidi alshakhsiat waleilmiat fatakalamat ean aismih wanasabih wakunyatih wamawlidih wanashatih wakadhalik alhalat alsiyasiat walaijtimaeiat walwazayif walmanasib alati tuqaliduha wakadhalik takalamat ean shuyukhih wamualafatih wata'athurih wawafaatih Ön.elince, dilsel ve deyimsel olarak yorumdan, öneminden ve yöntemlerinden bahsettim. İlk bölüm Dr. Salah Al-Khalidi'nin kişisel ve ilmî hayatından söz ediyordu, bu yüzden onun adı, soyu, lakabı, doğumu ve yetiştirilmesinin yanı sıra siyasi ve sosyal durumu, işleri ve pozisyonları hakkında konuştum. onun şeyhleri, yazıları, nüfuzu ve ölümü hakkında olduğu gibi.Daha sonra üçüncü bölüm, el-Halidî'nin tefsirlerin dilsel ve grafiksel yönlerine olan ilgisini belagat ilmi ile mucize arasında ve onu Allah'ın kelamının mucizeviliğini ispat etme aracı haline getirerek iki bölümde açıklamaya geldi.Daha sonra ulaştığım en belirgin sonuçları ve kendime ve ilim talebelerine tavsiye ettiğim tavsiyeleri içeren sonuç kısmı, ardından kaynaklar ve kaynaklar.ve her şeyin tanrısı olan Allah'a şükretmek
Özet (Çeviri)
This thesis entitled (Dr. Salah Abdel-Fattah Al-Khalidi's Approach to Interpretation - Studying his Analysis-) dealt with Al-Khalidi's approach to interpreting the Book of God, and this thesis was divided into an introduction in which I mentioned the reasons for choosing the topic and its importance, as well as the study problem, objectives, and the difficulties I faced. The thesis included an introduction and four chapters, and they were as follows:- As for the preamble, I spoke about the interpretation, linguistically and idiomatically, and its importance and methods The first chapter dealt with the talk about the personal and academic life of Dr. Salah Al-Khalidi, so I talked about his name, lineage, nickname, birth and upbringing, as well as the political and social situation, the jobs and positions he held, as well as about his sheikhs, his writings, his influence and his death. In the second chapter, I talked about interpretation and its types, objective interpretation and the sciences of the Qur'an according to Al-Khalidi, so it came in four sections. And his attention to Qur'anic stories, and the third dealt with his concern with objective interpretation, so it showed the meaning of objective interpretation and its types, and Al-Khalidi's approach to objective interpretation. Then the third chapter came to explain Al-Khalidi's interest in linguistic and graphic aspects of interpretation, in two sections. Between the science of rhetoric and the miraculous, and making it a means of proving the miraculousness of the word of God. Then the fourth chapter and I dealt with the talk about Al-Khalidi's approach in interpreting the verses of judgments and came in two sections. The first was about the meaning of the verses of judgments and Al-Khalidi's approach in interpreting the verses of judgments, and the second was about Al-Khalidi's approach to weighting where I explained the meaning of weighting and when it would be, as well as the rules and regulations approved for weighting