الأستاذ الدكتور أحمد فهمي أبو سنة وأثره في علم أصول الفقه
Prof. Dr. Ahmed Fehmî Ebu Sünne ve fıḳıh usûlü ilmine katkısı / Prof. Dr. Ahmad Fahmi Abu Sunnah and his impact on the science usulfıqıh
  1. Tez No: 797431
  2. Yazar: AMAAL AHMED REFAEY ABDELLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Prof. Dr. Ahmed Fehmî Ebu Sünne, hayatını genel olarak İslami ilimlere ve özel olarak da İslam Fıkhı ve Usulü alanlarında, öğrenci yetiştirmiş ve topluma akademik nitelikte insan kazandırmış, ilmi geleneğe saygılı ve toplumsal problemleri çözmeye yönelik bir anlyaışla kendisini İslama ve Müslümanlara adamış şahsiyetli bir ilim adamıdır. Hayatı boyunca İslamî kaynaklardaki metinleri açıklamaya ve uygun çalışma materyalleri hazırlayarak öğrencilerini yönlendirmede örnek bir rehber olmuştur. Prof. Dr. Ahmed Fehmi Ebu Sünne genelde insanlığın, özelde müslümanların saosyal hayatındaki problemleri çözme husunda müctehid imamların ifa ettiği içtihat görevinin günümüzde de eda edilmesinin gerekli olduğunu savunarak ehliyetli Fıkıh alimlerinin bu görevle yükümlü olduklarını savunur ve Fıkıh Usulü kurallarının kullanılarak Şerî' Naslardan çözümler üretip toplumsal ve bireysel sorunların halledilmesini önemserdi. Kişisel olarak geri kalmışlığı kabullenmez, yozlaşmış ve meşru dayanağı olmayan görenekleri kabullenmeyerek toplumun daha berrek hayata sahip olmasını savunurdu. Bu tezde, Profesör Dr. Ahmed Fehmî Ebu Sünne, yirminci yüzyılın dörtte üçünde eğitim ve öğretimle topluma ve öğrencilere faydalı olmaya çalışmış, başta Ezher üniversitesi olmak üzeri her aşamada eğitim ve öğretime önem vermiş; gerektiğinde İslam dünyasının farklı ülkelerindeki üniversitelerde dersler vermiş ve çok sayıda ilim adamı yetişmesinde etkin olmuştur. Bu ulvi görevi yürütürken bir taraftanda İslam Fıkıh ve Usulü alanında kitaplar telif etmiştir.“el Örf ve'l ade fi rayil fukaha”,“el-Muḥâḍarât fî usûli'l-fıḳhi”,“el-Vasîṭ fî usûli'l-fıḳhi'l-Ḥanefiyye”,“Nazariyyetü'l-hak”kitapları ve birçok makalesi vardır. Biz bu kitapları ve makaleleri tanıtıp kapsamlarıyla ilgili özet bilgiler vererek O'nu, ilmi kişiliğini ve birikimini bu tez aracılıyla ilim yolcularına ve İslam dünyasına sunmaya çalıştık. Faydalı olduğuna inandığımız bu çalışmadan dolayı Allah'a hamd ederiz.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Ahmad Fahmi Abu Sunnah is a scholar, fundamentalist, father, and mentor of great values who has spent his entire life serving religious sciences in Usul Alfiqh (general and the science of the principles of jurisprudence in particular) in explanation, preparation, simplification, teaching and publication. During his life, he worked on explaining the texts and texts of the main books of fundamentals (Umahat-ulkutub)and directing them in the form of a study material suitable for students. This was his desire to develop the educational curricula for İslam religious education and to link the thought of the ancients with the thought of the moderns. Accordingly, he studied more than research and analysis of ancient texts and the problems of the modern age until he reached his unique style of classification, with which he produced his valuable works. The most important thing that helped him to understand these strong texts was his love for literature and his attachment to it. This made it easier for him to understand the strong Arabic language in which those texts were written. All this efforts were a supporter of the call for the continuity of Ijtihad, and that the era of ijtihad did not end with the death of the four imams, but it continues with the continuation of Islam. We see the impact of this clear on the scientific level in the way he deals with modern jurisprudential issues and presents their solutions and Fatwas in them, just as he was the first to consider the correct custom (Urf) and custom (Urf) as a kind of analogy and a legal guide from which legal rulings are derived. On the personal level, he was distinguished by a personality that renounced backwardness and clinging to corrupt customs and customs, and the effect of that is evident in his cancellation of the celebrations of his grandfather's birth in his village. In this thesis, I dealt with the life of Professor Dr. Ahmed Fahmy Abu Sunnah since his inception in the late twentieth century, the general conditions in which he grew up, and the extent of the influence of the environment in which he grew up on his guidance and thinking, his education and its various stages, his contemporaneity with the ancient and modern Al-Azhar education systems, his practical life in detail and his teaching. In different universities and the diversity of nationalities of his students from different countries of the Islamic world, until I dealt with the remaining from his books in a brief manner that does not prejudice the general books, and as for the books he wrote on the principles of jurisprudence (Usul Alfiqh) such as the book“ Urf wa al-'Adah fi Ra'yi al-Fuqaha”, the book“ Muhadarat fi asul alfiqh”, the book“ Alwasit fi asul alfiqh”and the article“'ahkam naql aldam wal'aeda'”I dealt with them in a research, a summary and a comment in an attempt to highlight the impact of the professor on the science of the principles of jurisprudence by analyzing his style in the classification of these books The three, his method in dealing with controversial issues, explaining them and preferring them, his arrangement of the Abwabu Usul Alfiqh research, his approach to diligence, the method of dealing with and arranging legal evidence in deriving legal rulings and demonstrating them. This thesis has also dealt with the way Prof. Dr. Ahmad Fahmi Abu Sunnah dealt with the issues of contemporary Islamic society, and the method of his fatwas regarding them and his analogy with regard to custom and custom as a kind of analogy in that.