Endemik hypericum aviculariifolium jaub. et. Spach ve hypericum bithynicum boiss Türleri üzerine farmasötik botanik araştırmalar
Endemic hypericum aviculariifolium jaub. et. Spach and hypericum bithynicum boiss pharmaceutical botanical examination of İTS species
- Tez No: 709895
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BÜLENT KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında endemik Hypericum aviculariifolium Jaub. et Spach ve Hypericum Bithynicum Boiss. türlerinin morfolojik, anatomik, kimyasal ve antimikrobiyal özellikleri araştırılmış ve farmasötik botanik yönden incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda türlerin ayrıntılı incelemesi yapılmıştır. Gövde, yaprak ve çiçek ölçümleri Türkiye florasında verilen deskripsiyonlarla verilen tanımlamaları ile karşılaştırılmıştır. Anatomik çalışmalarda gövdeden enine kesit, yapraktan ise enine kesit ve yüzeysel kesitler alınarak anatomik yapıları incelenmiştir. Kimyasal çalışmalarda, türlerin toprak üstü ekstreleri su ve metanol içeren çözücülerde çalışılmış ve toplam fenolik madde miktarları belirlenmiştir. Türlerin 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil radikalini (DPPH●) süpürücü etki tayini ve 2,2'-azino-bis-3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit radikal katyonu (ABTS●+) süpürücü etki ile antioksidan özelliği, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (YBSK) ile fenolik bileşiklerinin kompozisyonu açıklanmıştır. Kimyasal sonuçlara göre H. aviculariifolium'un metanol ekstresinin antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik madde miktarı, H. bithynicum'un metanol ve su ekstrelerinden fazladır. (ABTS●+) süpürücü etki ise ekstrelerin konsantrasyonları ile doğru orantılı şekilde artmaktadır. Antimikrobiyal aktivite gösteren ekstrelerin minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri mikro dilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Antikandidal etkinin belirlenmesinde CLSI (eski ismiyle NCCLS) M27-A2, sıvı mikro dilüsyon protokolü kullanılmıştır. Ekstreler antimikrobiyal sonuçlara kıyaslandığında, ekstrelerin tümünün daha kuvvetli antifungal etkiler gösterdikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, endemic Hypericum aviculariifolium Jaub. et Spach and Hypericum Bithynicum Boiss. The morphological, anatomical, chemical and antimicrobial properties of the species were investigated and examined in terms of pharmaceutical botany. In morphological studies, detailed examination of the species was made. Stem, leaf and flower measurements were compared with the descriptions given in the flora of Turkey. In anatomical studies, cross-sections from the stem, cross-sections and superficial sections from the leaf were taken and their anatomical structures were examined. In chemical studies, the above-ground extracts of the species were studied in solvents containing water and methanol, and the total phenolic substance amounts were determined. Determination of the 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil radical (DPPH●) scavenging effect of the species and 2,2'-azino-bis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid radical cation (ABTS●+) scavenging effect and antioxidant properties, high Phenolic compounds were investigated by pressure liquid chromatography (HPLC). According to chemical results, antioxidant activity and total phenolic substance content of H. aviculariifolium methanol extract is higher than that of H. bithynicum . (ABTS●+) scavenging effect increases in direct proportion to the concentrations of the extracts. The minimum inhibitory concentration (MIC) values of the extracts showing antimicrobial activity were determined by microdilution method. CLSI (formerly NCCLS) M27-A2 liquid microdilution protocol was used to determine the anticandidal effect. When comparing the antimicrobial results of the extracts, it was revealed that all of the extracts showed stronger antifungal effects.