Hemşirelerin psikolojik dayanıklılıkları ile proaktif kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between psychological resilience and proactive personality features of nurses
  1. Tez No: 709896
  2. Yazar: ÇAĞLA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastanede çalışan hemşirelerin psikolojik dayanıklılıkları ile proaktif kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma tipinde ve tanımlayıcı ilişkisel model yönteminde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 172 hemşire oluşturmuştur Çalışmada hemşirelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerini ölçmek adına“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)”ve proaktif kişilik özelliklerini belirlemek amacıyla da“Kısaltılmış Proaktif Kişilik Ölçeği (KPKÖ)”kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Parametrik veriler için bağımsız t testi ve One Way Anova testi kullanılmıştır. Parametrik olmayan testler için de Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin KPKÖ'den aldıkları puan ortalaması (Ort.=44,1±14,1), YPDÖ'den aldıkları puan ortalaması ise (Ort.= 98,0 ± 10,9) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this survey to analyze the relation between psychological endurance and proactive characteristics of the nurses working in a hospital. The survey has been done in quantitative research type and by descriptive relational model method. The sample of the survey consists of 172 nurses. In the research, to measure the psychological resilience level of nurses,“Resilience Scale for Adults (RSA)”, and to define their proactive personal features, Short Turkish Version of Proactive Scale (STVPS), has been used. The data of the survey has been analyzed by SPPS 25.0.The Independent T Test and One Way Anova test has been used for the parametric data. The average points determined, which taken from STVPS of nurses attended to the survey is (avr.44,1±14,1), and the available points taken from PRSA is that (avr.98,0±10,9).