Sosyal medya bağımlılığı görülen ergenlerde bireysel ve sosyal sorunların incelenmesi
Investigation of individual and social problems on adolescents with social media addiction
- Tez No: 709905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile bireysel ve sosyal sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel ve ilişkisel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bulunan devlet liselerinin 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünü hesaplamak için uygulama öncesi 100 ergen ile pilot çalışma yapılmış, örneklem sayısı 374 olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Katılımcı Bilgi Formu (KBF), Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ) ile Çok Boyutlu Ergen Değerlendirme Ölçeği (ÇBEDÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılması için iki grup karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Bonferroni posthoc testi uygulanmıştır. Araştırmaya toplam 1007 öğrenci katılmış, katılımcı ergenlerin çoğunluğunun 13 ile 15 yaş aralığında, kadın (%55,9), 9. sınıfta okuyan (%48,3), anne babası birlikte yaşayan (%92,3), anne-baba eğitim durumu lise (%37,2), sosyal medya kullanım süresi 1-3 yıl arası olup (%37,1), sosyal medya kullanım sıklığının her gün birkaç defa (%67,7) belirlenmiştir. Aynı zamanda katılımcı ergenlerin sosyal medya kullanım süresi, sosyal medya kullanım sıklığı, baba ve arkadaş ile problemler, depresyon ve özgüven ve unutkanlık suçluluk duygusuna göre sosyal medya bağımlılık düzeylerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği, ancak; sosyal medya bağımlılığı ile ergenlerdeki bireysel ve sorunların ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda hem ergenlere hem de ebeveynlere sosyal medya bağımlılığı ile farkındalık ve eğitim çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate individual and social problems due to social media addiction in adolescents. The research was conducted as cross-sectional and relational. The universe of the research consisted of students studying in the 9th, 10th, 11th, and 12th grades of public high schools in the Yenimahalle district of Ankara. A pilot study was conducted with 100 adolescents before the study to calculate the sample size, and the minimum total sample number was determined as 374. Participant Information Form (PIF), Adolescent Social Media Addiction Scale (ASMAS), and Multi-Dimensional Adolescent Rating Scale (MARS) were used as data collection tools. The data were analysed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used to evaluate the data. For comparison of quantitative data; independent sample test for comparison of two groups, one-way variance analysis in comparison of more than two groups, Bonferroni posthoc test was applied to determine which group the difference originated from. A total of 1007 students participated in the study, the majority of the participating adolescents were between the ages of 13 and 15, female (55.9%), 9th-grade students (48.3%), parents living together (92.3%), education level of parents were high school (37.2%), the duration of social media use was between 1-3 years (37.1%), and the frequency of social media use was found to be several times a day (67.7%). It has also been determined that social media usage period, social media usage frequency, problems with father and friend, depression, confidence, forgetfulness, and guilt of participating adolescents have a significant difference in social media addiction levels, but that social media addiction and individual problems in adolescents are not related. As a result of the study, it is recommended to conduct awareness and education studies on social media addiction for both adolescents and parents.