Ahşap yapıların Eurocode-5'e göre tasarımı
Design of wooden structures according to Eurocode 5
  1. Tez No: 709911
  2. Yazar: MEHMET KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Kayıtlı tarihin ilk yıllarından beri, ağaçlar insanlığa barınak, yakıt ve aletler için yiyecek ve malzeme sağlamıştır. Ahşap, en eski yapı malzemelerinden biridir. Bu doğal malzemenin güzelliği ve kendine özgü özelliklerini kullanarak yaşadığımız yerlerde kullanarak hem mimari hem de mühendislik açısından yapılar inşa ederiz. Ahşap, insanoğlunun aletleri kullanmayı ilk kez öğrendiği günden bu yana bina, köprü, makine, savaş motoru, inşaat mühendisliği işleri ve teknelerin yapımında kullanılmıştır. Ahşap, hem çekme hem de basınç kuvvetlerini aktarabilen bilinen en eski yapı malzemesidir ve bu da onu bir kiriş ya da kolon elemanı olarak doğal olarak uygun hale getirir. Mühendislik açısından ahşap, keresteden farklıdır. Kereste, ağaçların gövde ve dallarının yapıldığı, kesilerek çeşitli amaçlarla kullanılan maddedir. Ahşap, bina için kullanılan kereste vb türevlerinden üretilmiş yapı elemanlarıdır. Ahşap yapının tasarımı ve hesaplamalarına başlamadan önce, uygun bir tasarım modeli kuran standartları anlamak gerekir. Bunu yaparken, hesaplamaları kolaylaştıran basit ama genellikle bilinen modeller ile davranışı daha iyi yansıtan, ancak hata yapma ve göçme modlarını gözden kaçırma riski daha yüksek olan daha karmaşık modeller arasında bir ikilem olabilir. Türkiye'de Ahşap yapıların üretimine ilişkin kuralların ahşap yapı standartlarında, deprem yönetmeliğinde ve yapı şartnamelerinde ayrıntılı olarak belirtilmediği görülmektedir. Bu nedenle ülkemizde ahşap yapı üretimi zorlaşmakta, uygulama ve izleme süreçlerinde eksiklikler ve zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Eurocode5 kapsamında ahşap yapı tasarımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
From the earliest years of recorded history, trees have provided mankind with food and materials for shelter, fuel and tools. Timber is one of the earliest building materials used by our predecessors, and most of us experience a strong affinity with the beauty and intrinsic characteristics of this natural material when timber is used in the places, we work and live. Timber is the oldest known building material capable of transferring both tension and compression forces- making it naturally suited as a beam element. Timber has been used in the construction of buildings, bridges, machinery, war engines, civil engineering works and boats etc. since mankind first learnt to fashion tools. From an engineering point of view, timber is different from wood. Wood is the substance of which the trunks and branches of trees are made, which is cut and used for various purposes. Timber is wood for building. Before starting formal calculations, it is necessary to understand the standards set up an appropriate design model. In doing this there may be a conflict between simple, but often conservative, models which make the calculations easy, and more complicated models which better reflect the behaviour but with a higher risk of making errors and overlooking failure modes. It is seen that the rules regarding the production of timber structures are not specified in detail in the timber structure standards, earthquake codes and building bylaws are not restrictive. Therefore, timber structure production gets difficult, deficiencies and challenges arise during implementation and monitoring processes in Turkey. In this study, wood structure design was discussed within Eurocode5.