Turizmde insan kaynakları yönetimi Azerbaycan örneği
Human resources management in tourism the case of Azerbaijan
- Tez No: 709915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bir piyasa ekonomisinde, insan kaynakları yönetim sistemi, konaklama ve turizm endüstrisindeki işletmelerin operasyonlarının başarısını belirleyen önemli bir bileşendir. Bir otel işletmesinin herhangi bir sorunu, bir insan kaynakları yönetimi sorunudur. Aynı zamanda, otel işletmelerinin büyüklüğüne, organizasyonel ve yasal biçimlerine bağlı olarak yönetim yaklaşımları da değişebilmektedir. Tezin amacı, konaklama endüstrisi işletmelerinde etkin insan kaynakları yönetimi oluşturma sürecini incelemek ve iyileştirilmesi için öneriler geliştirmektir. Bu amaca ulaşmak için aşağıdaki hedefler belirlenmiştir: konaklama endüstrisinde insan kaynakları yönetiminde modern yaklaşımları keşfetmek; insan kaynakları yönetim sisteminin teorik ve metodolojik temellerini dikkate almak; Azerbaycan otellerinde insan kaynakları gelişiminin özelliklerini ve sorunlarını tanımlamak; konaklama işletmeleri için dengeli bir puan kartı sunmak; otel işletmelerinin orta düzey yöneticisi için bir yetkinlik modeli geliştirmek; insan kaynaklarının motivasyon sistemini ve iyileştirme yönlerini incelemek; otellerde eğitim ve insan kaynakları gelişimini iyileştirmek için öneriler ve öneriler formüle etmek. Bu araştırmanın evreni, etkin bir insan kaynakları yönetim sistemi oluşturma sürecidir. Araştırmanın örneklemi, konaklama endüstrisindeki işletmelerin etkili bir insan kaynakları yönetim sisteminin oluşturulmasına yönelik faaliyetleri, yani, işe alma, eğitim dahil olmak üzere otel hizmetleri alanındaki bu konular tarafından yürütülen bir dizi önlem ve eylemdir. Çalışmanın teorik ve metodolojik temeli, insan kaynakları yönetimi teorisi ve pratiği alanındaki Azerbaycan ve yabancı bilim adamlarının çalışmalarıydı.
Özet (Çeviri)
In a market economy, the human resource management system is an important component that determines the success of the operations of businesses in the hospitality and tourism industry. Any problem of a hotel business is a human resource management problem. At the same time, management approaches may vary depending on the size, organizational and legal forms of hotel businesses. The aim of the thesis is to examine the process of creating effective human resources management in hospitality industry businesses and to develop suggestions for its improvement. To achieve this goal, the following objectives were set: to explore modern approaches to human resource management in the hospitality industry; consider the theoretical and methodological foundations of the human resource management system; To describe the characteristics and problems of human resources development in Azerbaijan hotels; provide a balanced scorecard for hospitality businesses; develop a competency model for the middle manager of hotel businesses; to examine the motivation system and improvement aspects of human resources; formulate recommendations and recommendations to improve training and human resource development in hotels. The universe of this research is the process of creating an effective human resources management system. The sample of the research is the activities of enterprises in the hospitality industry towards the creation of an effective human resource management system, that is, a set of measures and actions carried out by these issues in the field of hotel services, including recruitment, training. The theoretical and methodological basis of the work was the work of Azerbaijani and foreign scientists in the field of theory and practice of human resource management.