Pilot ölçekli biyoreaktörden elde edilen biyokütlenin tuz stresi altında yetiştirilen Phaseolus vulgaris L. var. ellipticus mart üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 709942
  2. Yazar: FİDA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACET, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YUNUS SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyadaki küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişimler, vahşi sulama ve sentetik gübre kullanımı gibi etmenler toprağı kirleterek tuz miktarını artırmaktadır. Tuz miktarının kabul edilebilir sınırların üzerinde olması bitkiler için tuz stresi olarak adlandırılmaktadır. Birçok bitki türü strese karşı geliştirdikleri çeşitli tolerans mekanizmalarıyla hayatta kalmayı başarırken, Phaseolus vulgaris L. var. ellipticus Mart gibi bitki türleri strese karşı hassasiyetlerinden dolayı gelişimlerini sürdürememektedirler. Bu sebeple, küresel ısınmaya bağlı oluşan problemler göz önüne alındığında; bitkilerin strese karşı geliştirdikleri tolerans mekanizmalarını çözümlemek ve doğal yöntemler kullanarak aktive etmek, bitki gelişimi ve verim kaybının önlenmesi için oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kuşburnu atığı organik hammadde olarak kullanılmış pilot ölçekli biyoreaktörden biyogaz üretim prosesi sonucu oluşan biyokütlelerin tuz stresine maruz bırakılan Phaseolus vulgaris L. var. ellipticus Mart model bitkisinin morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerinin değişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tuz stresine maruz kalan bitkilerde büyümenin yavaşladığı görülmüştür. Atık kuşburnundan üretilmiş biyokütle uygulamalarının klorofil, fenolik, flavonoid, antosiyanin, toplam karbon, hümik asit, fülvik asit, iletkenlik, prolin miktarları, katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), askorbat peroksidaz (APX) enzim aktivitelerini arttırdığı ve hidrojen peroksit ile lipit peroksidasyonu miktarını ise azalttığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, organik atıklar kullanılarak biyokütle üretilip, bitkilere uygulanmasının bitkilerde tuz stresine karşı oluşturulan mekanizmayı aktive edebileceği ve tuz stresine karşı tolerans oluşturabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors such as global warming, rapid population growth, technological developments, wild irrigation and the use of synthetic fertilizers pollute the soil and increase the amount of salt. If the amount of salt is above the acceptable limits, it is called salt stress for plants. While many plant species manage to survive with various tolerance mechanisms they have developed against stress, Phaseolus vulgaris L. var. Plant species such as ellipticus Mart cannot continue their development due to their sensitivity to stress. For this reason, considering the problems caused by global warming; Analyzing the tolerance mechanisms developed by plants against stress and activating them using natural methods is very important for plant development and prevention of yield loss. In this study, Phaseolus vulgaris L. var. The effects on the change of morphological, physiological and biochemical properties of the ellipticus Mart model plant were investigated. According to the results obtained, it was observed that the growth of plants exposed to salt stress slowed down. Applications of biomass produced from waste rosehip increase chlorophyll, phenolic, flavonoid, anthocyanin, total carbon, humic acid, fulvic acid, conductivity, proline amounts, catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), ascorbate peroxidase (APX) enzyme activities and increase the activity of hydrogen peroxide. It was observed that the amount of lipid peroxidation decreased. According to the findings, it has been observed that producing biomass using organic wastes and applying it to plants can activate the mechanism created against salt stress in plants and create tolerance against salt stress.