Sequential application of epsilon-polylysine, lauric arginate and acidic calcium sulfate for inactivation of pathogens on raw chicken and beef
Çiğ piliç ve sığır etinde patojenlerin inaktivasyonu için epsilon-polilisin, laurik arjinat ve asidik kalsiyum sülfatın ardışık uygulamaları
  1. Tez No: 709943
  2. Yazar: HAKAN BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JİMMY KEETON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas A&M University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Salmonella Typhimurium'a (ST) karşı ve sığır parça etinde ve parça etten elde edilen kıymada ST ve EC'ye karşı etkileri incelenmiştir. %20 ACS (ACS20), 300 mg/litre EPL (EPL300) ve 200 mg/litre LAE (LAE200)'nin olası tüm ikili kombinasyonları ve bireysel uygulamalarının etkileri, steril bir membran filtre model sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, yüksek oranda Salmonella azalmaları sağlayan kombinasyonlar, inokule edilmiş piliç karkaslarında, yanıt yüzey metodolojisi (RSM) kullanılarak veya ardışık bir şekilde uygulanan çeşitli konsantrasyonlar ile incelenmiştir. EPL300 - ACS %30 (ACS30) veya LAE200-ACS30'un ardışık sprey uygulamaları, inoküle piliç karkaslarında en yüksek Salmonella azalmalarını sağlamıştır. Daha sonraki bir denemede, Salmonella inokule edilmiş karkasların EPL300-ACS30 veya LAE200-ACS30 kombinasyonları ile muamele edilmesinin, uygulamadan hemen sonra başlangıç Salmonella sayılarını sırasıyla 1.5 ve 1.8 log CFU/ml ve 6 günlük 4.4 °C'de depolamanın ardından sırasıyla, 1.2 ve 1.8 log CFU/ml azaltmak için etkili olduğu belirlenmiştir. İnokule edilmemiş piliç karkaslarında, EPL300-ACS30 veya LAE200-ACS30 ile muameleden sonra ve depolama sırasında, Toplam Aerobik Mezofilik Bakteri sayısı (APC), E. coli, koliformlar ve psikrotrofları içeren doğal mikrofloranın değerlendirilmesi bu uygulamaların, kanatlı karkaslarının raf ömrünü artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, inokule edilmiş sığır parça etlerine, ılık (55 °C) EPL300-ACS30 veya LAE200-ACS30 uygulamaları, 6 günlük 4,4 °C'de depolamada ST ve EC sayılarını sırasıyla 4,5 ve 4,3 log CFU/cm2 azaltmıştır. EPL300-ACS30 veya LAE200-ACS30 ile muamele edilen sığır parça etlerinden üretilen kıymalar kontrol ile karşılaştırıldığında, hem başlangıçta hem de 4.4 °C'de 4 günlük depolama boyunca daha düşük ST ve EC değerlerine sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Salmonella and Escherichia coli 0157:H7 (EC) contamination continues to be one of the major concerns for the microbiological safety of raw poultry and beef products. Application of more than one decontamination agent as a multi-hurdle intervention to carcasses in a processing line might produce greater reductions than one treatment alone due to different modes of action of individual antimicrobials. In this study, sequential spray applications of epsilon-polylysine (EPL), lauric arginate and acidic calcium sulfate (ACS) solutions were evaluated against Salmonella Enteritidis (SE) and Salmonella Typhimurium (ST) on artificially inoculated broiler carcasses and against ST and EC on beef rounds and ground beef derived from the rounds. All possible 2-way combinations and individual applications of 20 % ACS (ACS20), 300 mg/liter EPL (EPL300) and 200 mg/liter LAE (LAE200) were evaluated using a sterile membrane filter model system. The combinations that provided higher Salmonella reductions were further evaluated on inoculated chicken carcasses using either response surface methodology (RSM) or in various concentrations applied in a sequential manner. Sequential spray applications of EPL300 - ACS 30 % (ACS30) or LAE200-ACS30 produced the highest Salmonella reductions on inoculated chicken carcasses. In a subsequent experiment, treatment of Salmonella inoculated carcasses with EPL300- ACS30 or LAE200-ACS30 combinations were found effective for reducing initial Salmonella counts by 1.5 and 1.8 log CFU/ml, respectively, immediately after treatment and by 1.2 and 1.8 log CFU/ml, respectively, following 6 days of storage at 4.4 °C. Evaluation of the resident microflora including aerobic plate counts (APC), E. coli, coliforms and psychrotrophs on uninoculated chicken carcasses after treatment with EPL300-ACS30 or LAE200-ACS30 and during storage indicated that these treatments have the potential to increase the shelf-life of poultry carcasses. Furthermore, application of warm (55 °C) EPL300-ACS30 or LAE200-ACS30 onto inoculated beef rounds reduced both ST and EC counts over 6 days of storage at 4.4 °C by 4.5 and 4.3 log CFU/cm2, respectively. Ground beef manufactured with EPL300-ACS30 or LAE200-ACS30 treated rounds had lower ST and EC counts initially and stayed lower over 4 days of storage at 4.4 °C when compared to control