Türkiye ekonomisinin gelişiminde denizyolu lojistiğinin etkisi
The impact of maritime logistics on the development of Turkish economy
  1. Tez No: 709956
  2. Yazar: ATAKAN YÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNZÜLE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küresel ekonominin gelişiminin sağlanmasındaki ana etmenlerin başında ülkeler arasında gerçekleşen ithalat ve ihracatın yani ticaretin artması bulunmaktadır. Bu küresel çapta gerçekleşen ticaretin çok büyük bir bölümü denizyolu kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden denizyolu lojistiğinin incelenmesi çok önemli olmaktadır. Bu tez çalışması, dört temel taşıma modu (karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu) alanındaki araştırmaları göz önünde bulundurarak denizyolu lojistiğinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Türkiye'de taşıma modlarına göre 2013: 01 ile 2020: 12 dönemi içerisinde gerçekleştirilmiş olan ithalat ve ihracat verileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki ARDL sınır testi yaklaşımı ile araştırılmıştır. Yapılan ekonometrik analiz sonuçları taşımacılık faktörünün uluslararası ticaret kanalı ile ekonomik büyüme üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main factors in the development of the global economy is the increase in imports and exports, that is, trade between countries. A large part of this global trade is carried out by sea. Therefore, the examination of maritime logistics is very important. This thesis study was carried out in order to reveal the impact of maritime logistics on the Turkish economy by considering the researches in the field of four basic modes of transport (road, rail, air and sea). For this purpose, the relationship between import and export data and economic growth between 2013: 01 and 2020: 12 according to transport modes in Turkey was investigated with ARDL bounds test approach. The results of econometric analysis show that the transportation factor is effective on economic growth through international trade channel.