Düzenli depolama sahalarında depo gazı (LFG) yöntemi kullanılarak enerji eldesi ve Edirne uygulamaları
Energy production using landfill gas (LFG) method in regular landfill areas and Edirne applications
- Tez No: 709957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KARAÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda atık kavramı istenmeyen, uzaklaştırılması gereken madde olarak tanımlanmasına rağmen yaşanan teknolojik gelişmeler, enerjiye karşı olan ihtiyaç ve ülkelerin yerli enerji üretimi politikaları doğrultusunda artık artık, enerji için hammadde olarak görülmektedir. Atıklar, uygun yöntemler ile enerji üretmede kullanılmasının yanı sıra oluşan gazların atmosferde serbest dolaşımını önler. Katı atıkları enerji üretimi için kullanmak aynı zamanda bu atıkların sebep olabileceği sera gazı etkisini azaltmak anlamına gelmektedir. Bu çalışmada enerji kayramı incelenmiş, enerji kaynaklarının genel sınıflandırılması yapılmıştır. Yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının mevcut durumları hakkında bilgiler edinilmiştir. Türkiye'nin mevcut enerji üretimi kaynaklar dikkate alınarak incelenmiş olup Türkiye'nin enerji politikaları hakkında bilgiler verilmiştir. Katı atık ile ilgili temel kavram ve katı atık kaynakları incelenmiş, ülkemizde katı atık bertarafı ve atık yönetimi hakkında temel bilgiler verilmiştir. Düzenli depolama, depo gazı, depo gazı oluşumu ve oluşan gazın miktarını hesaplama yöntemleri araştırılmış, bu modeller hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of waste was defined as an undesirable substance that needs to be disposed of in the last century, it is now seen as a raw material for energy in line with the technological developments, the need for energy and the domestic energy production policies of the countries. In addition to being used to energy production with appropriate methods, wastes prevent the free circulation of gases in the atmosphere. Using solid wastes for energy production also means reducing the greenhouse gas effect that these wastes may cause. In this study, energy conservation has been examined and a general classification of energy resources has been made. Information about the current status of renewable and non-renewable energy sources was obtained. Turkey's current energy production has been examined considering the resources and information about Turkey's energy policies has been given. The basic concept of solid waste and sources of solid waste were examined, and basic information about solid waste disposal and waste management in our country was given. Methods of calculating landfill, landfill gas, landfill gas formation and the amount of gas formed were investigated, and information about these models was given. The existing biomass power plants in Turkey have been identified and their production status has been examined. Considering the factors affecting the landfill gas formation for the province of Edirne, which is the study area, information about the region is given. The wastes of the EDIKAB field of activity were classified according to their income level, and solid waste compositions were determined. Potential gas amounts that may occur until 2037 were calculated with the USEPA LandGEM model using this composition, the amount of waste in known years and the gas data generated. The results were obtained and interpreted by using the two frequently used parameters of the USEPA LandGEM model, CAA and AP-42.