Web tabanlı bir dinamik karar ağacı uygulaması
Web based dynamic decision tree an application
  1. Tez No: 709965
  2. Yazar: MİNTAZE HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan görsel ve kullanıcı dostu bir karar ağacı ortamı oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya özel karar ağacı oluşturma ve oluşturulan karar ağacını web ortamında kullanmak için ik farklı uygulama geliştirilmiştir. Kullanıcının elinde bulunan mevcut verileri bir karar ağacına dönüştürmesi hedeflenmektedir. Oluşturulan karar ağacı kapsamında örnek olarak veri hikayeciliğinin verileri kullanıp hedeflenen karar ağacı oluşturulmuş ve verilerin verileri inceleyen araştırmacı, kullanıcı ya da anlamaya çalışan kişilere daha iyi anlatabilmek adına görselleştirilmesi için doğru grafiksel metodların gösterilmesi ve kullanıcının verisinin hikayesine göre grafiksel metodun kullanılması sağlanmıştır. Karar ağacı oluşturmak için Delphi dili kullanılarak farklı platformlarda çalışabilen bir uygulama ve javascript, html, css gibi programlama dilleri yardımıyla web tasarımı geliştirilmiştir. Geliştirilen web sayfasının güvenliği ve takibi için üyelik sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan sistem farklı test araçları kullanılarak test edilmiş ve hatadan büyük ölçüde arındırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to create a visual and user-friendly decision tree environment. For this purpose, two different applications have been developed to create a study-specific decision tree and to use the created decision tree in the web environment. It is aimed to transform the existing data in the hands of the user into a decision tree. Within the scope of the created decision tree, as an example, the targeted decision tree was created by using the data of data storytelling, and in order to better explain the data to the researcher, user or people who are trying to understand the data, it was ensured that the correct graphical methods were shown and the graphical method was used according to the story of the user's data. Decision tree and a web design was developed with the help of programming languages such as javascript, html, css. A membership system has been created for the security and monitoring of the developed web page. The created system has been tested using different test tools and has been largely free of errors.