Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi (Pisum sativum L.) ve arpa (Hordeum vulgare L.)'da farklı karışımların silaj kalitesinin belirlenmesi
Determination of silage quality of different mixture of feedpea (Pisum sativum L.) and barley (Hordeum vulgare L.) in Sanliurfa province
- Tez No: 709991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi ve arpada farklı karışımların silaj kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, 2019 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Yerleşkesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında kış yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; Ham kül oranı (%), Silaj kuru madde oranı (%), ADF, NDF oranları (%), ham protein oranı (%), Silaj pH değeri, Silaj kokusu ( 0-20), Silajın strektürü (0-20 puan), Silajın rengi (0-20 puan), Flieg puanı (0-100 puan) gibi özellikler incelenmiştir. Materyal olarak Assas yem bezelyesi çeşidi ve Ayhan arpa çeşidi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, ham kül oranı 8.40 ile 8.76 arasında değişim göstermiştir. En düşük ham kül oranı 25:75 arpa + yem bezelyesi karışımından (8.40) ve en yüksek ham kül oranı 50:50 arpa + yem bezelyesinden (8.76) alınmıştır. Silajın pH değeri 3.88 ile 4.65 arasında değişim göstermiş ve en düşük pH değeri saf yem bezelyesi karışımından (3.96) ve en yüksek pH değeri saf arpadan( 4.65) alınmıştır. ADF oranının 32.00 ile 37.78 arasında değişim gösterdiği görülmektedir. En düşük ADF oranı saf yem bezelyesinden (32.00) ve en yüksek ADF oranı saf arpadan ( 37.78) alınmıştır. 5 farklı orandaki karışımın ortalama ADF oranı ise 34.64 olmuştur. NDF oranının 44.00 ile 55.17 arasında değişim gösterdiği görülmektedir. En düşük NDF oranı saf yem bezelyesinden (44.00) ve en yüksek NDF oranı saf arpadan ( 55.17) alınmıştır. 5 farklı orandaki karışımın ortalama NDF oranı ise 49.32 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Different mixtures of forage pea and barley in Şanlıurfa conducted in order to determine the quality of silage,, 2019,, Harran University, Faculty of agricultural research and application areas during the breeding season winter in the Ayyubid campus was conducted. The trial coincidence blocks were installed with 4 repetitions according to the trial plan. In the study, properties such as Raw ash content (%), Silage dry matter content, ADF, NDF, Crude protein content (%), Silage pH value, Silage odor (0-20), Silage strain (0-20 points), Silage color (0-20 points), Flieg score (0-100 points) were examined. As a material, Assas fodder peas and Ayhan barley varieties were used. As a result of the research, the ratio of raw ash ranged from dec.40 to 8.76. The lowest raw ash ratio of 25:75 was obtained from barley + fodder peas mixture (8.40) and the highest raw ash ratio of 50:50 was obtained from barley + fodder peas (8.76). The pH value of silage ranged from 3.96 to 4.65, and the lowest pH value was taken from a 75:25 barley + decoy pea mixture (3.96) and the highest pH value was taken from pure barley (4.65). It is seen that the ADF rate dec between 32.00 and 37.78. The lowest ADF rate was obtained from pure fodder peas (32.00) and the highest ADF rate was obtained from pure barley ( 37.78). It is seen that the NDF deciency varies between 44.00 and 55.17. The lowest NDF ratio was obtained from pure fodder peas (44.00) and the highest NDF ratio was obtained from pure barley ( 55.17).