Factors influencing the successful development of hospitality Smes: A study of independent hotels in North Cyprus
Konaklama Kobi'lerinin başarı gelişimini etkileyen faktörler: Kuzey Kıbrıs'ta bağımsız oteller üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 710002
  2. Yazar: SENEM YAZICI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER JONES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Surrey
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
İş büyümesi alanında, çoğu araştırma girişimcinin özelliklerine ve iş için büyüme yollarının formülasyonuna odaklanmıştır. Bunu kabul ederek, bu tezde sunulan araştırma, turizm endüstrisinde otel büyümesini kontrol eden temel faktörleri araştırmayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Daha spesifik olarak, tez girişimcilik ile ada turizmi ve sosyo-ekonomik belirsizlik olmak üzere iki özel bağlamda ilgilenmektedir. Adalar turizm endüstrisinin bir özelliğidir ve küçük işletmelerin büyümesini etkileyen özel özellikler (kapasite kısıtlamaları, altyapı eksikliği vb.) gösterebilirler. Benzer şekilde, siyasi istikrarsızlık nedeniyle sosyo-ekonomik belirsizlik bağlamlarında pek çok turizm üstlenilmektedir - bu da küçük işletmelerin nasıl çalıştığını ve büyümesini etkileyebilir. Girişimcilik literatürünün kapsamlı bir incelemesinden, büyümeye yönelik bir dizi farklı yaklaşım tanımlandı ve bunların önerileri başarılı bir büyüme elde etmek için değerlendirildi. Ek olarak, bu inceleme, dört grup halinde daha fazla kategorize edilen farklı sektörlerden ve işletme değişkenlerinden ortak anahtar faktörleri tanımladı: girişimci/kişilik özellikleri, işletme, dış etki ve girişimci yönelimi. Otel girişimciliği için temel büyüme faktörlerine ilişkin daha zengin ve daha derin bir anlayış geliştirmek için nitel bir vaka çalışması yaklaşımı kullanıldı. Kuzey Kıbrıs'taki beş başarılı otelde büyümenin temel faktörleri araştırıldı. Veriler, otelin faaliyetleriyle ilgili herhangi bir kişiden toplanmıştır: girişimciler, aile üyeleri, yöneticiler, çalışanlar, müşteriler ve arkadaşlar. Kuzey Kıbrıs Girne'deki katılımcılarla bir dizi derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem gerçekleştirilmiştir. Analiz için ilgili belgeler, örnek olay incelemesi yapılan beş otelden ve Turizm Bakanlığı gibi resmi kurumlardan toplanmıştır. Otellerin büyümesi ile ilgili literatür, otel işletmeciliğinin karmaşık olduğunu ve diğer iş sektörlerine kıyasla farklı bir yönetim tarzı ve kişisel beceriler gerektirdiğini ve bu da girişimciler için büyümeyi sürdürmek için stratejiler oluşturmayı karmaşık hale getirdiğini göstermiştir. Araştırılan 25 temel faktörden, Kuzey Kıbrıs'taki otellerin büyümesi üzerinde on altı etken bulundu. Bunlar başarılı olma arzusu, aktif risk alma, eğitim, aile geçmişi, iletişim ağı, sahibinin diğer ticari çıkarları, kurucuların yaşıdır. , devlet desteği, konum, aile/“yatırımcı”arkadaşlar, kilit çalışanlar/ortaklar, müşteri konsantrasyonu, özerklik, yenilikçilik, proaktiflik ve rekabetçi saldırganlık. Her büyüme faktörü diğerleriyle ilişkilidir ve faktörler girişimciler için büyüme yolunu oluşturur. Ancak girişimcinin büyüme niyeti de gelişmelerin başarılı olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, girişimcileri fırsatları görmeye ve bunları başarılı bir büyüme sağlamak için faktörlerin kombinasyonu ile kullanmaya yönlendiren kararların olduğu önerilmektedir. Anahtar faktörlerin öncelikle girişimcinin özellikleri ve liderliği ile ilgili olduğu bulundu. Örnek olay incelemesi otellerinden elde edilen bulgular ayrıca, büyümenin başarılmasında konumun, sadık müşterilerin ve sadık çalışanların kilit bir rol oynadığını ortaya koydu. Bir girişimcinin iyi ağ oluşturma, liderlik ve fırsatları görme ve zaman içindeki değişikliklere uyum sağlama kombinasyonu ile bir otel geliştirme ve yönetme becerisi ve becerileri, girişimcinin ülkenin koşullarına ve geçmiş yaşam deneyimlerine çok bağlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In the field of business growth, most research has focused on the entrepreneur's characteristics and formulation of growth paths for business. In recognising this, the research presented in this thesis aimed to explore and evaluate the key factors controlling hotel growth in the tourism industry. More specifically, the thesis is concerned with entrepreneurship in two specific contexts – island tourism and socio-economic uncertainty. Islands are a feature of the tourism industry, and they may present special characteristics which influence small business growth (capacity constraints, lack of infrastructure, etc.). Likewise, much tourism is undertaken in contexts of socio-economic uncertainty due to political instability – which might also affect how small businesses function and grow.From an extensive review of the entrepreneurship literature, a number of different approaches to growth were identified and their propositions for achieving successful growth were evaluated. In addition, this review identified common key factors from different sectors and business variables which were further categorised into four groupings: entrepreneur/personality attributes, business, external influence and entrepreneur orientation. A qualitative case study approach was employed in order to develop a richer and deeper understanding of the key growth factors for hotel entrepreneurship. The key factors of growth were investigated in five successful hotels in North Cyprus. Data was collected from any person who was related to the activities of the hotel: entrepreneurs, family members, managers, employees, customers and friends. A series of in-depth semi-structured interviews and observations were carried out involving respondents in Kyrenia, North Cyprus. Relevant documents for analysis were collected from the five case study hotels and official bodies like the Tourism Ministry. The literature related to the growth of hotels indicated that the hotel business is complex and requires a different management style and personal skills compared to any other business sector, which makes forming strategies to pursue growth complicated for entrepreneurs. Of 25 key factors investigated, sixteen influences on the growth of hotels in North Cyprus were found, These are desire to succeed, active risk-taker, education, family history, the network of contacts, other business interests of the owner, age of founders, state support, location, family/“investing”friends, key employees/partners, customer concentration, autonomy, innovativeness, proactiveness and competitive aggressiveness. Each growth factor is related to the others and the factors create the path of growth for the entrepreneurs. However, the entrepreneur's intention to grow also plays an important role in making the developments successful. It is therefore suggested that it is the entrepreneurs' decisions that lead them to see the opportunities and use them with the combination of factors to pursue successful growth. It was found that the key factors were primarily related to the entrepreneur's characteristics and leadership. The findings from the case study hotels further suggested that location, loyal customers and loyal employees played a key role in achieving growth. An entrepreneur's ability and skills to develop and manage a hotel with the combination of good networking, leadership, and seeing opportunities and adapting to changes in time, appear to depend very much on the country's circumstances and past life experiences of the entrepreneur.