Estetik ve fonksiyonel rinoplasti operasyonu için başvuran hastalarda antropometrik analiz
Anthropometric analysis in patients applied for aesthetic and functional rhinoplasty operation
  1. Tez No: 710045
  2. Yazar: ERCAN ÇELİKKALELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SULTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rinoplasti kelimesi, Yunanca“rhinos”(burun) ve“plastikos”(şekil vermek) sözcüklerinin birleşmesi ile oluşmaktadır ve buruna şekil vermek anlamına gelmektedir. Rinoplastinin amacı; nazal görünümde öngörülebilen değişimleri oluşturmak ve nazal fonksiyonları düzenlemektir. Burun cerrahisi, görünümü değiştirmek amaçlı uygulanan“estetik rinoplasti”ve fonksiyonları iyileştirmek amaçlı uygulanan“fonksiyonel rinoplasti”olarak iki ana grupta incelenmektedir.Burun antropometrik ölçümleri, rekonstrüktif ve estetik rinoplastinin doğru planlanması ve dolayısıyla arzu edilen sonuçların elde edilmesi için burnun boyutu ve şekli ile ilgili önemli veriler sağlayabilmektedir. Bu çalışmada; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalına 2019-2020 tarihleri arasında başvuran 18-45 yaş aralığında estetik kaygıları olan 100 hasta ve fonksiyonel şikayetleri olan 100 hasta olmak üzere toplam 200 hasta incelenmiştir. Tüm hastaların preoperatif değerlendirilmesi yapılmıştır. Fonksiyonel şikayetleri olan hastalara Nasal Symptom Obstruction Evolation (NOSE) ve Sinonasal Outcome Test-22(SNOT-22) nazal fonksiyon değerlendirme skalaları yapılmıştır. Değerlendirmenin sonucuna göre fonksiyonel problemi olmayan estetik kaygısı olan hastalar ve fonksiyonel problemi olanlar diye ikiye ayrılmışlardır. Fonksiyonel problemleri olan hastalar da kendi içinde hafif, orta, ciddi ve aşırı kötü diye 4'e ayrılmışlardır. Frontal görüntü analizinde üst yüz yüksekliği (UFH), orta yüz yüksekliği (MFH), alt yüz yüksekliği (LFH), üst dudak uzunluğu (ULL), çene yüksekliği (SM), nazal kemik genişliği (XX), interkantal genişlik (EN-EN), nazal dorsum genişliği (WD-WD), interalar genişlik (AL-AL), Nazal uzunluk (N-T), rhinion deviasyon açısı, supratip deviasyon açısı ve tip deviasyon açısına bakıldı.. Lateral görüntü analizinde nazofrontal açı (NFR), nazofasial açı (NFA), tip açısı (TA), nazolabial açı (NLA), nazomental açı (NM), mentocervical açı (MC), tip projeksiyonu-goode yöntemi (TP), radix projeksiyonu (RP), premaksilla uzunluğu, kolumella uzunluğu, infralobül uzunluğu, columellar show, alt çene projeksiyonu, labiomental sulkus derinliği, alar ve kolumellar pozisyona bakıldı. Bazal görüntü analizinde Lobül/C'-Alar flare oranına, Lobül/Nazal taban genişliği oranına ve Kolumella/Lobül oranına bakıldı. Hastaların 104 (%52) 'ü kadın, 96 (%48)'sı erkekti. Yaş ortalaması toplamda ortalama 25.07 ±4.38, estetik grubunda 24.58 ± 3.65, fonksiyonel grupta 25.57 ± 4.98 idi. Antropomektik değerler içerisinde farklılıklara baktığımızda estetik ve fonksiyonel grup arasında nazal kemik genişliği ( p değeri 0.048), nazofrontal açı (p değeri 0.016), tip açısı ( p değeri 0.036), tip projeksiyonu (p değeri 0.013), radix projeksiyonu ( p değeri 0.006), kolumellar show ( p değeri 0.030), labiomental sulkus derinliği ( p değeri 0.011), kolumella/lobül oranı (p değeri 0.028) istatiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer açı ve uzunluk ölçümleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Yapılan bu çalışma ve diğer yapılan antropometrik ölçüm çalışmaları popülasyonumuzdaki burun ölçülerinin Avrupa, Çin, Amerika ırklarındaki burun ölçülerinden farklı olduğunu göstermektedir.Ayrıca bu çalışmada diğer yapılan antropometrik çalışmalardan farklı olarak erkek/kadın ayrımı dışında fonksiyonel problemi olanlar ve olmayanlar, fonksiyonel problemi olanlar da kendi içinde sınıflandırıp karşılaştırılmıştır. Fonksiyonel problemi olan hastalarda antoropometrik yüz analizinde farklılıklar olabileceği gösterilmiştir. Yapılan bu çalışmada ortaya çıkan nazal antropometrik normlar, estetik ve rekonstrüktif cerrahi, genetik danışmanlık antropolojisi, sosyal antropoloji ve adli araştırmalar için bir kılavuz görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
The word rhinoplasty is formed by the combination of the Greek words“rhinos”(nose) and“plastikos”(giving shape) and means to shape the nose. Purpose of rhinoplasty; To create predictable changes in nasal appearance and to regulate nasal functions. Rhinoplasty is divided into two main groups as“aesthetic rhinoplasty”applied to change the appearance and“functional rhinoplasty”applied to improve functions. Nasal anthropometric measurements can provide important data about the size and shape of the nose for the correct planning of reconstructive and aesthetic rhinoplasty and thus achieving the desired results. In this study; A total of 200 patients, including 100 patients between the ages of 18-45 with aesthetic concerns and 100 patients with functional complaints, who applied to the Department of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery of the Faculty of Medicine, Van Yüzüncü Yıl University between 2019-2020, were examined. Preoperative evaluation of all patients was made. Nasal Symptom Obstruction Evolation (NOSE) and Sinonasal Outcome Test-22 (SNOT-22) nasal function evaluation scales were applied to patients with functional complaints. According to the results of the evaluation, they were divided into patients with no functional problems, those with aesthetic concerns and those with functional problems. Patients with functional problems are also divided into 4 categories: mild, moderate, severe and extremely bad. In frontal image analysis, upper face height (UFH), mid-face height (MFH), lower face height (LFH), upper lip length (ULL), chin height (SM), nasal bone width (XX), intercanthal width (EN-EN) ), nasal dorsum width (WD-WD), interalar width (AL-AL), Nasal length (NT), rhinion deviation angle, supratip deviation angle and type deviation angle. (NFA), tip angle (TA), nasolabial angle (NLA), nasomental angle (NM), mentocervical angle (MC), tip projection-goode method (TP), radix projection (RP), premaxilla length, columella length, infralobule length, columellar show, lower jaw projection, labiomental sulcus depth, alar and columellar position. In the basal image analysis, Lobule / C'-Alar flare ratio, Lobule / Nasal base width ratio and Columella / Lobule ratio were examined. 104 (52%) of the patients were female and 96 (48%) were male. The mean age was 25.07 ± 4.38 in total, 24.58 ± 3.65 in the aesthetic group and 25.57 ± 4.98 in the functional group. When we look at the differences in anthropomectic values, nasal bone width (p value 0.048), nasofrontal angle (p value 0.016), type angle (p value 0.036), type projection (p value 0.013), radix projection (p value 0.006) between aesthetic and functional groups. , columellar show (p value 0.030), labiomental sulcus depth (p value 0.011), columella / lobule ratio (p value 0.028) were statistically significant. No statistically significant difference was observed between other angle and length measurements. This study and other anthropometric measurement studies show that the nose sizes in our population are different from the nose sizes of the European, Chinese and American races. classified and compared. It has been shown that there may be differences in anthropometric face analysis in patients with functional problems. The nasal anthropometric norms revealed in this study will serve as a guide for aesthetic and reconstructive surgery, genetic counseling anthropology, social anthropology and forensic research.