Somut olmayan kültürel mirasın aktarımında turizm acentelerinin rolü: Nevşehir örneği
The role of tourism agencies in transferring its intangible cultural heritage: Nevsehir example
  1. Tez No: 710044
  2. Yazar: KENAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Milli değerlerimiz açısından bakıldığı zaman oldukça önemli kabul edilen maddi ve manevi kültürel miras, geçmişten bugüne yaşama biçimlerinde ortaya çıkmış farklılıklar sonucu oluşan toplumsal uygulamaların günümüze değin süregelmesiyle varlığını sürdürmektedir. Turizm, şüphesiz ki kültürel mirasın korunmasına aracılık eder. Bu araçlardan bir tanesi de turizmde büyük bir rolü olan acentelerdir. Acenteler, turistlerin somut olmayan kültürel miras ile ilgili elde ettikleri deneyimlere aracılık etmektedir. Bu çalışmada da Nevşehir'de somut olmayan kültürel mirasın aktarımı noktasında acentelerin rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nitel ve nicel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nicel araştırma kapsamında Nevşehir'de bulunan 75 acente ile anket yapılmıştır. Yapılan anket sonrası veriler Spss uygulaması ile analiz edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yönteminin beraberinde kullanılan nitel araştırma yöntemi için desen olarak durum çalışması kullanılmıştır. Bu bağlamda 15 acente ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bununla beraber araştırmacı alan notları tutularak ve gözlem yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler analiz edilirken içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, acentelerin somut olmayan kültürel mirasın aktarımı noktasında büyük rolünün olduğu, fakat maddiyata dönüşemeyen kültürel değerlerimizin turistlere yeterince aktarılamadığı ve aktarılamayan bu değerlerimiz için gerekli projeler yapıldığı takdirde aktarımının mümkün olduğu, bununla beraber hem acente sahiplerinin hem de acentede çalışan diğer çalışanların turizm konusunda eğitimli ve bilgi sahibi olması gerektiği, aksi takdirde bazı kültürlerimizin yok olmaya yüz tuttuğu ve bu sebeple de turistlere doğru şekilde aktarılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The material and spiritual cultural heritage, which is considered very important from the point of view of our national values, continues its existence with the continuation of the social practices that have emerged as a result of the differences in the ways of living from the past to the present. Tourism undoubtedly mediates the preservation of cultural heritage. One of these tools is the agencies, which have a great role in tourism. Agencies mediate tourists' experiences with intangible cultural heritage. In this study, it is aimed to investigate the roles of agencies in the transfer of intangible cultural heritage in Nevşehir. As a method in the research, qualitative and quantitative research methods were used together. Within the scope of the quantitative research, a survey was conducted with 75 agencies in Nevşehir. After the survey, the data were analyzed with the Spss application. In the study, case study was used as a design for the qualitative research method used together with the quantitative research method. In this context, semi-structured interviews were conducted with 15 agencies. In addition, data were collected by keeping researcher field notes and making observations. Content analysis method was used while analyzing the obtained qualitative data. As a result, it can be concluded that agencies have a great role in the transfer of intangible cultural heritage, but our cultural values, which cannot be materialized, cannot be adequately transferred to tourists and it is possible to transfer these values, if necessary projects are carried out, however, both the agency owners and other employees working in the agency are educated and trained in tourism. It has been seen that some of our cultures are on the verge of extinction and therefore cannot be conveyed to tourists correctly.