B12 vitamin eksikliğinde replasman tedavisinin retina tabakaları üzerine etkisinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of replacement therapy on retina layers in B12 vitamin deficiency by optical coherence tomography
- Tez No: 710046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREK TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
B12 vitamin eksikliği saptanan hastaların replasman tedavisi öncesi ve sonrası retina tabakalarında meydana gelen değişimleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dahiliye ve Hematoloji Polikliniğinde muayene olup, tetkiklerinde B12 vitamin eksikliği saptanan 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ayda detaylı göz muayeneleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde yapıldı. Optik koherenstomografi (OCT) çekimleri yapılarak retina tabakaları incelendi. OCT cihazının Enhanced Depth Imaging (EDI) modu kullanılarak koroidal bölgeden ölçümler alındı ve koroidvaskuler indeks (KVİ) hesaplandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 44,56±15,28 (20-77) olup,40 (%65.6)'ı kadın, 21 (%34,4)'i erkek idi. Makular bölge, ganglion hücre tabakası, iç nükleer tabaka ve dış nükleer tabaka kalınlık ortalamalarının tedavi öncesi ve sonrası dönemde istatistiksel açıdan anlamlı derecede birbirinden farklı olmadığı (p>0,05) bulundu. Tedavi öncesi dönemde ölçülen KVİ ortalamalarının 1. ay, 3. ay ve 6. ayda artış gösterdiği bulundu. Bu artışlar istatistik açıdan değerlendirildiğinde tedavi öncesi ile tedavi sonrası 1. ay ve 6. ay ölçümlerinin istatistik açıdan anlamlı derecede artış gösterdiği görüldü. RNFL nazal, superonazal ve superotemporal kadran kalınlık değerinin tedavi öncesi döneme göre tedavi sonrası 6. ayda istatistiksel açıdan anlamlı derecede artış gösterdiği bulundu. Sonuç: B12 replasman tedavisi öncesi ve sonrasında retina tabakalarında anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi öncesi dönemde ölçülen KVİ değerinin tedavi sonrası dönemde istatistiksel açıdan anlamlı olarak arttığı saptandı. Retina sinir lifi tabakasının nazal, superonazal ve superotemporal kadran kalınlık değerinin tedavi öncesi döneme göre tedavi sonrası 6. ayda arttığı; temporal, inferotemporal, inferonazal kadranda ise tedavi öncesi ve sonrası arasında anlamlı fark olmadığı bulundu. B12 vitamini replasman tedavisinin etkilerini açıklığa kavuşturmak için daha geniş serili ve uzun takip süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We aimed to examine the changes in retinal layers of patients with vitamin B12 deficiency before and after treatment. Materials and Methods:Sixty-one patients who were examined in the Internal Medicine and Hematology Policlinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, and who were found to have vitamin B12 deficiency in their examinations were included in the study. Detailed ophthalmological examinations of the patients before and after the treatment in the 1st, 3rd and 6th months were performed in the Ophthalmology Outpatient Clinic of the Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. Retinal layers were examined by performing optical coherence tomography (OCT) images. Using the Enhanced Depth Imaging (EDI) mode of the OCT device, measurements were taken from the choroidal region and the choroidal vascular index (CVI) was calculated. Results: The average age of the patients was 44.56 ± 15.28 (20-77), 40 (65.6%) were female and 21 (34.4%) were male. It was found that the mean thickness of the macular region, ganglion cell layer, inner nuclear layer and outer nuclear layer were not statistically significantly different from each other (p> 0.05) before and after the treatment. It was found that the average CVI measured in the pre-treatment period increased in the 1st, 3rd and 6th months. When these increases were evaluated statistically, it was seen that the measurements before and after the treatment at the 1st month and the 6th month showed a statistically significant increase. RNFL nasal, superonasal and superotemporal quadrant thickness values were found to be statistically significantly increased in the 6th month after treatment compared to the pre-treatment period. Conclusion: There was no significant change in retinal layers before and after B12 replacement therapy. It was found that the CVI value measured in the pre-treatment period increased significantly in the post-treatment period. The nasal, superonasal and superotemporal quadrant thickness values of the retinal nerve fiber layer increased in the 6th month after the treatment compared to the pre-treatment period; There was no significant difference between the temporal, inferotemporal and inferonasal quadrants before and after the treatment. Larger series and long-term studies are needed to clarify the effects of vitamin B12 replacement therapy.