Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ndeki meme ince iğne aspirasyonlarının yokohama raporlama sistemi'ne göre yeniden sınıflandırılması ve sito-histopatolojik karşılaştırması
Reclassification and cyto-histopathological comparison of fine needle breast aspirations at Van Yüzüncü Yil University Dursun Odabaş Medical Center according to yokohama reporting system, van yüzüncü yil university, faculty of medicine, department of pathology, specialization thesis
- Tez No: 710049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AKMAN İLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Patoloji Laboratuvarı'nda, Ocak 2011-Eylül 2020 yılları arasında, meme ince iğne aspirasyonu ve bunlara ait meme biyopsisi bulunan patoloji raporları kullanıldı. Bu dönemdeki raporlar geriye dönük olarak tek tek taranarak tüm sitoloji raporları ayıklandı. Daha sonra biyopsisi olan olgular histopatoloji arşivinden ayıklanarak çalışmaya dâhil edildi. Çalışmamıza 10 yaş ve üstü hastalar dâhil edildi. Olgular yaşları, cinsiyetleri ve hastalık tanıları olarak kategorize edildi. Çalışmada kullandığımız tüm sito-histopatolojik tanılar arşivimizdeki veriler kullanılarak oluşturuldu. Olgular Yokahama sistemine göre yeniden sınıflandırıldı; sitohistopatolojik tanılar karşılaştırıldı; her tanı grubu için malignite oranları hesaplandı. Hastanemizde Ocak 2011-Eylül 2020 yılları arasında Meme İnce İğne Aspirasyon Sitolojisi (İİAS) yapılan 1866 hasta tespit edildi. Memeden İİAS yapılan 1866 hastanın 138 (%7.4) 'ine biyopsi yapıldığı saptandı. İİAS sonucu yeterli hücre içermeyen 653 hastanın 25'ine biyopsi yapılmış ve bu grupta malignite riski %36 olduğu; İİAS sonucu benign olarak belirlenen 872 hastadan 60'ına biyopsi yapılmış ve bu hastalarda malignite riski %6.7 olarak tespit edildi. İİAS'de sitolojik atipi saptanan 154 hastanın 15'ine biyopsi yapılmış ve bu hastalarda malignite riskinin %46.7 olduğu; sitolojik malignite kuşkulu 59 hastanın 8'ine biyopsi yapılmış ve malignite riskinin %87.5 olduğu; sitolojik malignite saptanan 128 hastanın 30'una biyopsi yapılmış ve bu hasta grubunda malignite riskinin %100 olduğu mevcut verilerden saptandı. İİAS sonrası tru-cut biyopsisi veya tanısal cerrahi eksizyonel/insizyonel biyopsi ile verifiye edilen 138 hastanın 81'ine (%58.7) benign meme hastalıkları, 57'sine (%41.3) ise malign meme hastalıkları nihai tanısı konulmuştur. Tüm sitolojik tanı sınıflamaları içinde, malign sitoloji tanısının duyarlılığı %53, özgüllüğü %100, pozitif prediktif value (PPV) %100, negatif prediktif value (NPV) %75 ve doğruluk oranı ise %80 olarak hesaplanmıştır. Yapılan Kappa analiz sonuçlarına göre İİAS ve biyopsi arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede çok yüksek düzeyde bir uyum olduğu saptandı. (κ=0,903; p=
Özet (Çeviri)
In this study; Pathology reports of fine needle aspiration of the breast and their breast biopsy were used between January 2011 and September 2020 in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Pathology Laboratory. All cytology reports were extracted by scanning the reports in this period retrospectively one by one. Then, the cases with biopsy were excluded from the histopathology archive and included in the study. Patients aged 10 years and older were included in our study. The cases were categorized according to their age, gender and disease diagnosis. All cyto-histopathological diagnoses used in the study were created using the data in our archive. Cases were reclassified according to the Yokahama system; cytohistopathological diagnoses were compared; The malignancy rates were calculated for each diagnostic group. In our hospital, 1866 patients who underwent Breast Fine Needle Aspiration Cytology (FNAC) between January 2011 and September 2020 were identified. It was found that biopsy was performed in 138 (7.4%) of 1866 patients who underwent FNAC from the breast. Biopsy was performed in 25 of 653 patients whose FNAC result did not contain enough cells and the risk of malignancy was 36% in this group; Biopsy was performed in 60 of 872 patients whose FNAC results were determined to be benign, and the malignancy risk was found to be 6.7% in these patients. Biopsy was performed in 15 of 154 patients with cytological atypia in FNAC and the risk of malignancy was 46.7% in these patients; Biopsy was performed in 8 of 59 patients with cytological suspicion of malignancy and the malignancy risk was 87.5%; Biopsy was performed in 30 of 128 patients with cytological malignancy and it was determined from the available data that the malignancy risk in this patient group was 100%. Of 138 patients who were confirmed with tru-cut biopsy or diagnostic surgical excisional/incisional biopsy after FNAS, 81 (58.7%) of the patients were diagnosed with benign breast diseases and 57 (41.3%) with malignant breast diseases. Among all cytological diagnosis classifications, the sensitivity of the diagnosis of malignant cytology was 53%, the specificity was 100%, the positive predictive value (PPV) was 100%, the negative predictive value (NPV) was 75%, and the accuracy rate was 80%. According to the Kappa analysis results, it was determined that there was a statistically significant, very high level of agreement between FNAS and biopsy. (κ=0.903; p=