Serum immunglobulin E yüksekliğinin insanda ateroskleroz gelişme riski üzerine etkisi
The impact of high serum IgE levels on the risk of atherosclerosis in human
  1. Tez No: 408177
  2. Yazar: DERYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GELİNCİK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
İmmunglobulin E'nin (IgE) allerjik hastalıkların patogenezinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Yakın zamanda bazı epidemiyolojik çalışmalar özellikle kararsız angina ve akut koroner olay gibi kardiyovasküler hastalıkları bulunan hastalarda IgE düzeylerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Artmış IgE düzeyinin gelecekteki koroner olayların bir belirteci olup olmadığı ve iskemik kalb hastalığı için bir risk faktörü olarak kabul edilip edilmeyeceği henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız bilinen aterosklerotik hastalığı olmayan hastalarda IgE düzeyleri ve aterosklerozun erken belirteçleri arasındaki olası ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamıza aterosklerotik hastalık belirtileri bulunmayan çeşitli allerjik hastalıklar nedeniyle serum IgE değeri yüksek saptanan 50 hasta (yaş ortalaması 40,96 ±10,8 yıl) ve 30 sağlıklı kontrol (yaş ortalaması 47± 8.27 yıl) alındı. Adezyon moleküllerinden vasküler hücre adezyon molekülü-1 (vascular cell adhesion molecule 1; VCAM-1), intersellüler adezyon molekülü-1 (Intercellular adhesion molecule 1; ICAM-1), proinflamatuar sitokinlerden interlökin-6 (IL-6), endotelin-1 ve sistemik inflamasyon göstergelerinden yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (high-sensitivity C-reactive protein; hs-CRP) gibi aterosklerotik hastalık belirteçleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Koroner arterlerin endotel fonksiyonu transtorasik doppler ekokardiyografi kullanılarak koroner akım rezervi (KAR) ve karotid intima-media kalınlık (IMK) ölçümü ile belirlendi. Total IgE düzeyleri hasta grubunda (min 117-max 4720 IU/ml, median 861) geniş bir aralıkta iken kontrol grubunda (min: 5.29-max:100 IU/ml, median 29.7) birbirine yakın sınırlar içinde idi. Hasta ve kontrol grubunda VCAM-1, ICAM-1, endotelin-1, hsCRP ve IL-6 seviyeleri arasında fark yoktu. Ortalama koroner akım rezervi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda anlamlı derecede düşük bulundu [p
Özet (Çeviri)
IgE has a key role in the pathogenesis of allergic responses. Some epidemiological studies showed that IgE levels were higher in subjects with cardiovascular disease, in particular, in those experiencing unstable angina and acute coronary events. But it is as yet unknown, if the increased IgE level is a marker of future coronary incidents and whether it may be regarded as a risk factor of an ischemic heart disease. Our aim was to investigate the relationship between immunoglobulin E levels and some atherosclerotic markers in the patients without known atherosclerotic disease. Fifty patients (mean age 40,96 ±10,8 years) with high serum IgE levels due to various allergic diseases who did not have an evidence of an atherosclerotic disease and 30 healthy controls (mean age 47± 8.27 years) were included in the study. Atherosclerotic disease markers such as adhesion molecules like vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1), Intercellular Adhesion Molecule 1 (ICAM-1), proinflammatory cytokines such as interleukin 6 (IL-6), endothelin 1 and systemic inflammatory markers such as high sensitivity C reactive protein (hsCRP) were determined by ELISA. Endothelial functions of the coronary arteries were determined by coronary flow reserve (CFR) measurements and carotid intima media thickness (IMT) using transthoracic Doppler echocardiography. Total IgE levels were in a wide range in the patient group (min 117-max 17200 IU/ml IU/ml, median 8610) while it was in close limits in the control group (min:5.29 -max:100 IU/ml median 29.7). There were no differences between the patient and control groups in terms of VCAM-1, ICAM-1, endothelin-1, hsCRP and IL-6 levels.