Hollywood'un ekonomi politiği bağlamında Marvel filmlerinin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of Marvel movies in the context of Hollwood's political economy
- Tez No: 710067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada Hollywood sinema endüstrisi içerisinde faaliyet gösteren Marvel Studios filmlerinin egemen kültür ve ideolojiyi yaymadaki ve pekiştimedeki rolü araştılmaktadır. Tarih boyunca üretim araçlarına sahip olanlar düşünsel üretim araçlarına (medya) da sahip olmuşlardır. Dolayısıyla bu çalışmada, kitle iletişim araçları ve bu araçlar içerisinde yer alan sinema, ekonomi politik bağlamda ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kitle ve kitle iletişim kavramları tanımlanmakta, ekonomi politiğin kitle iletişim alanında kendisini nasıl gösterdiği analiz edilmekte, küreselleşme, tekelleşme, de-regülasyon ve sayısallaşma kavramları ile geçmişten günümüze kitle iletişim araçlarının işlevleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde kültür endüstrisi biçimini alan kitle iletişim araçlarından sinema ve kültür emperyalizmi ilişkisi ele alınarak, belirli bir azınlığın kültürel egemenliğe sahip olduğu ortaya konmaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Marvel Studios'a ait filmler, göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiş, filmlerde yer alan egemen kültürel ve ideolojik değerler, göndermeler ekonomi politik yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of Marvel Studios film operating within the Hollywood cinema industry in spreading and reinforcing the dominant culture and ideology is researched. Throughout history, the ones who owned the production tools have also owned the intellectual production tool (media). Therefore in this study, mass media and cinema as a part of mass media are examined in the context of political economy. In the fisrt part of the study, mass and key concepts of mass media are being identified, how the political economy shows itself in mass media is analyzed, the functions of mass media are being identified with the notions of globalization, monopoly, deregulation and digitization from past to fture. In the second part of the study, it is revealed that a certain minority has cultural sovereignty by observing the relationship between two of the mass media that take the forms of the culture industry cinema and cultural imperialism. In the third and the last part of the study the movies belong to Marvel Studios is analyzed with the semiotic method, the dominant culture and ideological figures and references are evaluated with political economy approach.