Amerikan görsel kültürünü Forrest Gump filmi üzerinden okumak: Göstergebilimsel bir analiz
Semiotic analysis of the evaluation of American visual culture through the film Forrest Gump
- Tez No: 817121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Sanat Tarihi, Tarih, 12345, Art History, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında, Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) onun güç araçlarını, görsel kültür üzerindeki etkisini sinema üzerinden ve özelde Forrest Gump filmi ile incelenmiştir. Küresel düzeyde etkili olan Amerikan görsel kültürünün, toplumlara ve özelde tek tek bireylere nasıl etki ettiği ve sinemanın etki etme sürecinde nasıl bir rol oynadığı üzerinde durulmaktadır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ABD'nin tarihçesi ve güç araçları ele alınmaktadır. Öncelikle Yeni Dünya öncesi dönemlerden başlayarak, ABD'nin kuruluşu, yükselişi ve hegemonya süreçleri incelenmektedir. Ardından, ABD'nin güç araçları, sert güç, yumuşak güç ve akıllı güç olarak değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, görsel kültür ve sinema kavramları irdelenmektedir. Görsel kültürün tanımı, anlamı, gelişimi; kimlik, sanat ve ekonomi bağlamında ele alınmaktadır. Sinema sanatı ve uluslararası boyutları incelenirken, sinema endüstrisi ve Hollywood üzerinde durulmaktadır. Kültür endüstrisi, küreselleşme, görsel kültür ve Amerikan görsel kültüründe Hollywood'un yeri yine ikinci bölümde değinilen konular arasındadır. Üçüncü bölümde, Amerikan görsel kültürünün Forrest Gump filmi üzerinden değerlendirilmesi için göstergebilimsel bir analiz yapılmaktadır. Öncelikle metodoloji, amaç, yöntem, kapsam ve sınırlılıklar belirlenmektedir. Ardından, göstergebilim ve Roland Barthes'ın teorileri incelenirken, düz anlam, yan anlam ve sinemada göstergebilim kavramlarına değinilmektedir. Forrest Gump filmi ve görsel kültür bileşenleri üzerinde durulurken, Amerikan görsel kültüründeki yeri ele alınmaktadır. Son olarak, filmin göstergebilimsel çözümlemesi gerçekleştirilmektedir. Tez sonucunda, Amerikan görsel kültürünün ve sinemanın küresel etkisi, özellikle Hollywood filmlerinin toplumlar ve bireyler üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve kültürel değerlerin yayılmasında sinemanın önemli bir araç olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın, görsel kültür ve sinemanın etkisi üzerine daha fazla araştırma yapılmasına hizmet etmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the United States of America (USA), its power tools, and its impact on visual culture through cinema, particularly via the film Forrest Gump. It focuses on how the globally influential American visual culture affects societies and specifically individuals, and what role cinema plays in this process of influence. The thesis is divided into three main sections. In the first section, the history of the USA and its power tools are examined. Starting from the periods before the New World, the establishment, rise, and hegemony processes of the USA are studied. Then, the power tools of the USA are evaluated as hard power, soft power, and smart power. The second section scrutinizes the concepts of visual culture and cinema. The definition, meaning, and evolution of visual culture are addressed in the context of identity, art, and economics. The art of cinema and its international dimensions are explored, with a focus on the film industry and Hollywood. The culture industry, globalization, visual culture, and the place of Hollywood in American visual culture are also discussed in this section. In the third section, a semiotic analysis is conducted to evaluate American visual culture through the film Forrest Gump. Firstly, the methodology, purpose, method, scope, and limitations are determined. Then, while examining semiotics and Roland Barthes' theories, the concepts of literal meaning, connotation, and semiotics in cinema are discussed. While focusing on the Forrest Gump film and its visual culture components, its place in American visual culture is discussed. Lastly, a semiotic dissection of the film is conducted. As a result of the thesis, it is observed that American visual culture and cinema's global influence, especially Hollywood films, have a significant impact on societies and individuals, and cinema is an important tool in disseminating cultural values. It is hoped that this study will serve to encourage further research on the impact of visual culture and cinema.