İnsansız hava araçlarının dış yüzeylerinin akıllı aydınlatılması ile gözden kaybolmasının incelenmesi
Investigation of visual disappearance by intelligent illumination of exterior surfaces of unmanned aerial vehicles
- Tez No: 710091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Görsel izin yok edilmesi günümüzde özellikle alçak irtifalarda uçuş gerçekleştiren İnsansız Hava Araçlarının (İHA'lar) hedeflerden korunması için büyük bir önem arz etmektedir. Hem sivil havacılıkta hem de askeri alanlarda yaygın olarak kullanılan İHA'lar için hem görsel hem işitsel hem de radar ile tespit edilememe mevzuları çok kritik bir önem arz etmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışması için görsel izin yok edilmesi göz önünde bulundurulmuştur. Bu amaçla, istenilen ortamda, akıllı aydınlatma sistemi ile gözden kaybolma teknolojisine sahip İHA'nın tasarlanması ele alınmıştır. Bu amaç için, 2,5 kg ağırlığında, 1,3 m kanat açıklığında, 1 m uzunluğunda, fırçasız elektrik motorlu, orta menzilli, orta yükseklikte uçabilen, orta derecede havada kalabilen özelliklere sahip İHA üretilmiştir. İHA'nın gövde, kanat ve kuyruk yapısı üzerine aydınlatma sistemi ekipmanları yerleştirilmiştir. İHA'ya gözden kaybolma özelliğinin kazandırılması için uygun aydınlatma sistemi montaj edilerek, uçuş testleri gerçekleştirilmiştir. İHA'ların dış yüzeylerinin akıllı aydınlatılmasıyla, gözden kaybolmasının incelenmesi üzerine yapılan uygulama çalışmasında, akıllı aydınlatma sistemi tasarımı ve dış yüzey aydınlatılmasının uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada üretilen İHA ve İHA'ya ait sonuçları sunulmuştur. Tez çalışması sonuçları, İHA tasarımcılarına ve İHA'nın gözden kaybolması üzerine yapılan çalışmalara referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the elimination of the visual trace is very important, especially for the protection of the low altitude unmanned air vehicles (UAV) from enemy targeting. For UAVs, which are widely used in both civil aviation and military fields, the issues of being undetected by both visual and auditory and radar are have critical importance. For this reason, visual trace destruction has been taken into consideration for this thesis work. For this purpose, the design of the UAV with the intelligent illumination system and disappearance technology in the desired environment has been discussed. For this purpose, a UAV with a weight of 2,5 kg, a wingspan of 1,3 m, a length of 1 m, with a brushless electric motor, mid-range, medium-height, and moderately hovering features has been produced. Lighting system equipment is placed on the fuselage, wing and tail structure of the UAV. Flight tests were carried out by installing the appropriate lighting system in order to give the UAV the ability to disappear. In the application study on the examination of the disappearance of UAV's by intelligent illumination of the outer surfaces, the design of the Intelligent illumination system and the application of the outer surface lighting were carried out. The results of the UAV and UAV produced in the study are presented. The results of the thesis will be a reference to the UAV designers and the studies on the disappearance of the UAV.