13-16 yaş erkek basketbolcularda polish box antrenmanlarının bazı performans parametrelerine etkisi
Impact of 13-16 year old men's basketball polish box workouts on some performance parameters
  1. Tez No: 710110
  2. Yazar: RAŞİT ASLANDEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada erkek basketbolcularda polish box antrenmanlarının bazı performans parametrelerine olan etkisini incelemek ve düz zeminde yapılan lateral pliometrik çalışmalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya Kayseri İli Erciyes Koleji Erkek Basketbol Takımından 24 lisanslı basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır (Polish box grubu n=8, lateral pliometrik grup n=8, kontrol grubu n=8). Çalışma öncesinde ve sonrasında tüm sporculara antropometrik ölçümler, sürat testleri, ayak reaksiyon testi, çeviklik testi, denge testi, esneklik testi ve dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Çalışmada deney gruplarından birine polish box pliometrik antrenmanı diğerine lateral pliometrik antrenmanları 8 hafta süre ile takım antrenmanlarına ek olarak uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sadece takım antrenmanlarına devam etmiştir. Verilerin analizi SPSS paket programıyla yapılmış olup, verilerin dağılımı Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Test sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği gruplarda grup içi analizlerde Bağımlı gruplar t testi, normal dağılım göstermeyen gruplarda Wilcoxon signed rank testi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için normal dağılan değişkenlere One way anova analizi, normal dağılmayan değişkenler için Kruskall Wallis H testi yapılmıştır. Fark bulunan değişken için Post-Hoc analizlerinden LSD analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study did aim at male basketball players investigating polish box workouts some performance parameters influence and compared with the lateral plyometric workout. This study used a pre-test-post test control group experimental design. In the research voluntary participated Kayseri province Erciyes College Male Basketball Team 24 licensed basketball players (Polish box group n=8, lateral plyometric group n=8, control group n=8). Study pre and post applied all athletes anthropometric measures, sprint tests, foot reaction test, agility test, balance test, flexibility test, and vertical jump test. Research one of the experimental group polish box workout, another experimental group lateral plyometric workouts for 8 weeks with team workouts additional implemented. The control group only continued team workouts. Analyze of data with the SPSS packet program did and the distribution of the data was analyzed by the Shapiro Wilk test. A test result showing normal distribution in group analyses Paired sample t-test, showing non-normal distribution for Kruskal Wallis H test applied. The difference of found for variable Post-hoc analyses LSD analyses used.