Çölyak hastalığı olan ve olmayan adölesanların besin tüketimleri ve beslenme davranışları: Tanımlayıcı karşılaştırmalı bir çalışma
Food consumption and nutritional behavior of adolescents with and without celiac disease: a descriptive comparative study.
- Tez No: 710126
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MEYDANLIOĞLU, PROF. DR. AYGEN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada çölyak hastalığı olan ve olmayan adölesanların besin tüketimlerinin ve beslenme davranışlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı karşılaştırmalı tipte olan bu araştırmanın örneklemini, 10-18 yaş grubundaki çölyak hastalığı olan 40 adölesan ile çölyak hastalığı olmayan 40 adölesan oluşturmuştur. Veriler,“Birey Tanılama Formu”,“24 Saatlik Besin Tüketim Formu”ve“Besin Tüketim Sıklığı Formu”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the food consumption and nutritional behaviors of adolescents with and without celiac disease. Method: The sample of this descriptive comparative study consisted of 40 adolescents aged 10-18 with celiac disease and 40 adolescents without celiac disease. Data were collected with the“Individual Diagnosis Form”,“24 Hour Food Consumption Form”and“Food Consumption Frequency Form”.