Hemodiyaliz, diyalizer reuse ve sürekli ayaktan periton diyalizinin serum lipoprotein (a) düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 71015
  2. Yazar: FAHRETTİN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
7 -ÖZET Koroner arter hastalığı için majör ve bağımsız bir risk faktörü olan serum Lp(a) seviyeleri, 20 hemodiyaliz hastası, 20 Ru uygulanan hemodiyaliz hastası ve 20 CAPD hastasında ölçüldü. Sonuçlar 20 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Serum Lp(a) seviyelerinin kontrol grubundan, CAPD hastalarında 2.5 kat, HD ve Ru hastalarında 1.5 kat daha yüksek olduğu bulundu (PO.05). CAPD hastalarında, Ru ve HD hastalarından daha yüksek Lp (a) düzeyleri saptandı (PO.05). HD ve Ru hastaların Lp(a) düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi Lp(a) düzeyleri ile yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, diyaliz süresi, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid ve albumin seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY Serum Lp(a) levels, a majör and independent risk factor for coranary artery disease, were measured on the 20 hemodialysis, 20 hemodialyzer reuse, and the 20 CAPD patients. Results were compared with 20 healthy control persons. Serum Lp (a) levels were found to be 2.5 times higher in CAPD patients, 1.5 times higher in hemodialysis and reuse patients than control group (P< 0.05). In CAPD patients, the higher Lp (a) levels were detected than in hemodialysis and reuse patients (P 0.05). A negative correlation was found between dialysate volume in CAPD patients, and Lp (a) levels. In hemodiyalizer Ru patients, between Lp (a) levels and total protein, a negative association was detected (P< 0.05). In HD patients, between Lp (a) levels and KT/V ratio, a negative correlation was found (P< 0.05). As a result, the higher Lp (a) levels in CAPD patients, according to those in the HD and Ru patients, imply that these patients should be followed for coronary artery disease more closely. Similar Lp (a) levels between HD and Ru patients have shown that Ru technic has no adverse affect on the serum Lp(a) levels. 44