Diyalizör reuse'un inflamasyon ve nutrisyon üzerine etkisi
Effect of dialiser reuse on inflamation and nutrition
- Tez No: 142474
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM EREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6-OZET Bu çalışmada hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda diyalizör reuse uygulamasının inflamasyon ve nutrisyon parametreleri araştırıldı. Çalışma KRY nedeniyle düzenli hemodiyaliz tedavisi gören 20 hastada yapılmıştır. Çalışmaya alman tüm hastalara kimyasal madde olarak Renalin ve sistem olarak Renatron II sistemi kullanılarak diyalizör reuse yapılmıştır. 1., 5. ve 10. reuse uygulamasında CRP, Lökosit, Total protein, Albumin, Fosfor değerleri saptanmış ve diyaliz yeterliliği göstergesi olarak da Kt/V değeri hesaplanmıştır. Ayrıca hastalar klinik olarak pirojen reaksiyon, intradiyalitik semptomlar, ilk kullanım semptomları açısından değerlendirilmiş ve diyalizör reuse maliyeti hesaplanmıştır. Bulgularımıza göre 1., 5. ve 10. reuse uygulamasında inflamasyon göstergesi olarak CRP ve lökosit değerlerinde bir farklılık saptanmamış (p>0,05), nutrisyon parametresi olarak bakılan Total protein, albumin değerlerinde istatistiki olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Klinik izlemde pirojen reaksiyon, ilk kullanım sendromu görülmemiştir. Maliyet hesaplarında bu yöntemle %60 oranında tasarruf saptanmıştır. Hemodiyaliz hastaları kronik bir inflamasyona maruz kalmakta, bu durumda komorbid faktörlerinde etkisiyle Tip 2 malnutrisyona yol açmakta ve sonuç olarak her iki durumda atherogenez etyolojisinden sorumlu tutulmaktadır (MIA sendromu). Diyalizör reuse uygulamasının hem pahalı ve insana uyumluluğu fazla olan membranlann kullanımına imkan vererek hem de daha az uyumlu (cuprophan vs) membranlann reuse sayısı arttıkça daha uyumlu (biokompatible) membran haline geleceğini düşünürek inflamasyon ve nutrisyona, dolayısıyla atherosklerozu önleyici etkiye sahip olabileceği kabul edilebilir. Diyalizör reuse'un atheroskleroza olumlu etkisinin araştırılması, daha uzun süreli araştırmalara açıktır. 46
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT In this study we analysed the inflammatory and nutritional parameters of hemodialysis patients whose dialysors were re-used. The study was carried out among 20 patients on chronic hemodialysis treatment. Re-use of the dialysors were performed by using Renalin as chemical agent and Renatron II system in all of the patients. CRP, leucocyte count, total protein, albumin, phosphorous levels were determined and as an indicator of dialysis adequacy Kt/V was calculated for each of the 1st, 5th and 10th re-use procedures. The patients were also evaluated according to pyrogenic reactions, intradialyitic symptoms, first-use symptoms and the cost of re use procedure was calculated. According to our results when 1st, 5th and 10th re-use procedures were compared, CRP and leucocyte levels as inflammatory parameters and Total protein, albumin levels as nutritional parameters were not significantly different (p>0,05). Pyrogenic reaction and first-use syndrome were not encountered clinically. A benefit of 60% was obtained with respect to cost with this method. The continual chronic inflammation in hemodialysis patients together with the comorbidity factors leads to Type 2 malnutrition and finally both conditions are claimed to be responsible for the atherogenesis (MIA syndrome). Dialysor re-use procedure may be useful in preventing inflammation and malnutrition hence atherosclerosis by allowing the usage of expensive highly biocompatible membranes and also by increasing the biocompatibility of membranes with lower biocompatibility (cuprophane etc.) because of multiple usages. The beneficial effect of dialysor reuse on atherosclerosis needs to be evaluated further with studies of longer duration. 47