Hemodiyalizde reuse uygulaması ve reuse işleminin biokompatibilite üzerine etkileri
Reuse of hemodialyzers and the effect of reuse processing on membrane biocompatibility in hemodialysis
- Tez No: 40219
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Kronik hemodiyaliz (HD) programındaki 20 hastada (11 erkek, 9 kadın; yaş ortalaması 44.7±14.02 yıl) yapılan Ru uygulama sonuçlan değerlendirilerek farklı membranların re-use (Ru) potansiyelleri araştırıldı. Ayrıca Ru işleminin biokompatibilite üzerine olan etkisi incelendi. Bütün hastalara haftada 3 kez 4 saat süreyle asetatlı standart HD uygulandı. Ru işleminde 8 hastada Polysulfone (PSF) (1 m2'Iik Hemoflow F5), 7 hastada Cuprophane (Cu) (1.2 m2'lik FoCus 120), 5 hastada ise Cuproammonium Rayon (Cr) (1.2 m2'lik Clirans 12) membran kullanıldı. Diyalizerlerin dezenfeksiyonu % 2'lik formaldehit ve % l'lik sodyum hipoklorit ile yapıldı. Her yıkama sonrası diyalizerin Priming volüm (PV) ölçüldü ve PV % 80'in altına düşünce Ru işlemi sonlandınldı. PSF ile ortalama 8 (5-15), Cu ile 3 (2-5), Cr ile ise 3 (2-4) kez Ru yapıldı. Ru sayısı ile paralel olarak P V ve diyalizer üre klirensi giderek azaldı. Biokompatibilite çalışması için tüm hastalarda PSF membran kullanıldı. Her hastaya 5 kez Ru yapıldı. Ru öncesi, 1. Ru ve 5. Ru işleminde biokompatibilite değerlendirildi. Diyaliz öncesi, diyalizin 15., 30., 60., 120. dakikalarında ve diyalizin sonunda; lökosit, trombosit, kompleman-3 ve PaÜ2 tayinleri yapıldı. HD'de 15. dakikadan itibaren lökosit sayısı önemli derecede düşerken, kompleman-3 seviyeleri arttı. Ru işleminde ise bu parametrelerde anlamlı değişiklik olmadı. Trombosit sayılan ve PaC^ seviyeleri HD süresince, 1. Ru ve 5. Ru işlemlerinde değişmedi. Sonuç olarak; Ru işleminde önemli bir komplikasyon görülmediği ve diyaliz sarf malzemesi maliyetinin kullanılan membrana göre değişmek üzere % 35-50 oranında azaldığı, membran materyalinin Ru potansiyelinde etkili olduğu ve sentetik bir membran olan PSF membramn Ru potansiyelinin sellülozik membranlardan daha yüksek olduğu tesbit edildi. HD işlemlerinde bioinkompatibiliteye ait herhangi bir klinik bulgu tesbit edilmezken, kompleman-3 artışı ve lökopeni gözlendi. Aynı hastalara yapılan Ru işleminde bioinkompatibiliteye ait klinik ve laboratuvar bulgu gözlenmedi. Ru yapılan membranların daha biokompafibl olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RE-USE OF HEMODIALYZERS AND THE EFFECT OF RE USE PROCESSING ON MEMBRANE BWCOMPATIBILITY IN HEMODIAL YSIS The results of reuse (Ru) application on 20 chronic hemodialyzed patients (11 male, 9 female; mean age 44.7+14.02 years) were evaluated and the Ru potentials of different membranes were investigated. In addition; the effect of Ru processing on membrane biocompatibility was investigated. All patients were performed standart hemodialysis (HD) with diasol containing acetate for 4 hours, three times a week. In Ru process, membranes of polysulfone (PSF) (1 m2-Hemoflow F5) in 8 patients, Cuprophane (Cu) (1.2 m2-FoCus 120) in 7 patients and Cuproammonium Rayon (Cr) (1.2 m2-Clirans 12) in 5 patients were used. Disinfection of membranes was made in the solutions of 2 % formaldehyte and 1 % sodium hypochloride. After every rinsing, priming volumes (PV) of dialyzers were measured and when PV decreased under 80 % of initial values, Ru process was ended. In the biocompatibility study; Ru processing was performed five times on PSF membranes. Clinical and laboratory findings were assessed in first use, first Ru and fifth Ru processing. Leukocyte and platelet counts, compleman (C3) levels and PaC«2 vaaies were determined at predialysis session, 15 th, 30 th, 60 th, 120 th and 240 th minutes of dialysis. Ru process was made average 8 (5-15) times with PSF, 3 (2-5) times with Cu and 3 (2-4) times with Cr membranes. PV and dialyzer urea clearance of membranes gradually decreased as Ru times increased. Leukocyte counts decreased and C3 levels increased significantly at 15 th minutes of HD in first use of membranes. But, there were no significant changes in leukocyte counts and C3 levels during HD in first and fifth Ru processing. Platelet counts and PaC«2 values did not change significantly during HD with both new and used membranes. It was concluded that any significant complication of Ru wasn't observed, the expenses of dialysis materials decreased by 30 % and 50 % by means of Ru process,40 membrane material was important in Ru process and Ru potential of PSF membrane, a synthetic membrane was higher than those of cellulosic membranes. In addition; finding suggest that, Ru processing of dialysis membranes increases its biocompatibility by beginning at first Ru.