İslâm'a göre insanın yaratılışında kadının konumlandırılışı
The positioning of women in the creation of human according to Islam
  1. Tez No: 710154
  2. Yazar: CİHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarih boyunca kadının toplumdaki konumu tartışma konusu olmuştur. Kadim inanışlardan semavi dinlere kadar var olan insanın yaratılış anlatıları, kadının toplumdaki konumunu da şekillendirmiştir. Bu çalışmada ise kadının yaratılıştaki durumu hakkında İslâm kaynakları olan Kur'an, hadis ve ulema kitapları ile ilgili olabilecek diğer dinlerin anlatıları beraber değerlendirilmiştir. Ele alınan kaynaklar arasındaki benzerlik ve farklar ortaya koyulmuştur. İslâm kaynaklarında Adem ve Havva'dan başlayarak ele alınan insanın yaratılışı anlatılarında kadına uygun görülen rollerin ve konumun, ne olduğu ve kaynaklarının neler olduğu incelenmiştir. Yaratılış anlatılarının kadınlarla ilgili başka hangi meselelere etkisi olduğu da araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise İslâm kaynaklarının kadının yaratılıştaki konumuna nasıl yer verdiği hakkında elde edilen bulgular serimlenmiştir. Kur'an'ın konuya yaklaşımının, diğer kaynaklardan farkı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The position of women in society has been the subject of debate throughout history. The narratives of the creation of human, from the oldest beliefs to the monotheistic religions, have also shaped the position of women in society. In this study, the Qur'an, hadith (Hadis) and ulema books, which are Islamic sources, and the narratives of other religions that may be related have been evaluated together. The similarities and differences between the sources discussed have been revealed. In the narratives of the creation of human, which is discussed starting from Adam and Eve in Islamic sources, the roles and position considered appropriate for women have been examined with questioning their sources. The effects of creation narratives on other issues related to women have been also investigated. As a result of the study, the findings about how the Islamic sources give place to the position of women in creation are presented. The difference of the Qur'an's approach to the subject from other sources has been examined.