Tek-zincirli polimerik nanoparçacıkların çapraz-bağlı polimer matrislerde kullanımı, ısıl-mekanik ve morfolojik özelliklere etkilerinin incelenmesi
The use of single-chain polymeric nanoparticles in cross-linked polymer matrices and investigation of their effects on thermal-mechanical and morphological properties
  1. Tez No: 710155
  2. Yazar: DİLARA MÜHÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKHAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Polimer bilimi içerisinde birçok nanoparçacık çeşidi hala araştırma konusu olmakla beraber bu nanopartiküller genel itibariyle çözücü içerisinde çözünmemektedirler (TiO2, SiO2, kalsit ve türevleri). Bunların dışında fulleren (C60), polisilseksioksan (POSS) ve siklodekstrinler de (nanoboyutlardaki parçacıklar) polimer matrisi veya çözücüler içerisinde çözünebilen nanoparçacıklar olarak kullanılmaktadırlar. Son yıllarda polimer nanoparçacık (nanopartikül) kavramı ortaya çıkmış ve nano-boyutlardaki kimyasalların üretilmesinde yepyeni bir kapı açmıştır. Polimerik nanoparçacık kavramı polimer zincirlerinin kendi içerisinde (intramoleküler) kovalent veya kovalent olmayan bağlarla çapraz bağlanarak katlanma esasına dayanmaktadır. Polimerik zincirlerin çapraz bağlanma yöntemleriyle katlanarak oluşturduğu partiküller literatürde“Tek Zincirli Polimerik Nanoparçacık (Single-Chain Polymeric Nanoparticle, (SCNP))”olarak isimlendirilmektedir. Çözücü içerisinde dağılmak yerine çözünebilen bu yapılar, uygun polimer matrislerinde de homojen dağılım sergileyerek, daha üstün özellikli kompozit malzemelerin üretilmesine olanak sağlamaktadırlar. Bu tez kapsamında ağırlıkça %0.5-3.0 aralığında nanoparçacık ihtiva eden çapraz bağlı polimer matrisli kompozit malzemeler hazırlanacak ve nanoparçacık içermeyen termosetlerle karşılaştırılarak polimer malzemelerin ısıl, mekanik ve morfolojik özellikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although many types of nanoparticles are still the subject of research in polymer science, these nanoparticles are generally insoluble in solvents (TiO2, SiO2, calcite and its derivatives). Apart from these, fullerene (C60), polysilxoxyoxane (POSS) and cyclodextrins (particles in nanosize) are also used as nanoparticles soluble in polymer matrix or solvents. In recent years, the concept of polymer nanoparticles (nanoparticles) has emerged and opened a new door for the production of chemicals in nano-sizes. The concept of polymeric nanoparticles is based on folding within the polymer chains (intramolecular) by cross-linking with covalent or non-covalent bonds. Particles formed by folding polymeric chains by cross-linking methods are called“Single- Chain Polymeric Nanoparticle (SCNP)”in the literature. These structures, which can dissolve instead of dispersing in the solvent, exhibit homogeneous distribution in suitable polymer matrices, allowing the production of composite materials with higher properties. Within the scope of this thesis, cross- linked polymer matrix composite materials containing 0.5-3.0% by weight of nanoparticles will be preparedand compared with thermosets without nanoparticles, the thermal, mechanical and morphological properties of polymer materials will be examined.