İşsizlik ve üçüz açık
Unemployment and triple deficits
  1. Tez No: 710156
  2. Yazar: MÜCELLA KOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşsizlik dünya genelinde birçok ülkenin karşı karşıya kaldığı makroekonomik sorunlardan biridir. Bu nedenle oldukça önem arz eden ciddi bir ekonomik sorundur. İşsizlik, gelişmişlik düzeylerine göre her ülkede farklı boyutlarda etkili olmakla beraber özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, zamanla yapısal bir problem haline gelmektedir. Ekonomide iç ve dış dengeyi temsil eden tasarruf- yatırım dengesi, bütçe dengesi ve cari dengedeki bozulmalar, farklı ekonomik sorunları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla dünyada her geçen gün artan işsizliğin, üçüz açığı oluşturan bileşenlerle ilişkisi merak edilmektedir. Bu çalışmanın amacı makroekonomik istikrarsızlığın önemli göstergelerinden biri olan işsizliğin, üçüz açığı oluşturan tasarruf açığı, bütçe açığı ve cari açıkla olan ilişkisini incelemektir. Bu amaçla Türkiye'de işsizlik ve üçüz açık ilişkisi, 2000:1-2020:4 dönemini kapsayan veriler kullanılarak Yapısal VAR (SVAR) yöntemiyle tahmin edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, işsizliği en fazla etkileyen değişkenin cari açık en az etkileyen değişkenin ise bütçe açığı değişkeni olduğu görülmüştür. Ayrıca tasarruf açığı değişkeni ve modelde kontrol değişken olarak yer alan döviz kuru değişkeninin işsizliği azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the macroeconomic problems faced by many countries around the world. Therefore, it is a serious economic problem of great importance. Unemployment, although it is effective in different dimensions in each country according to the level of development, becomes a structural problem over time, especially in developing countries such as Turkey. The distortions in the savings-investment balance, the budget balance and the current account balance, which represent the internal and external balance in the economy, bring along different economic problems. Therefore, the relationship between unemployment, which is increasing day by day in the world, and the components that make up the triple deficit, is being wondered. The aim of this study is to examine the relationship of unemployment, which is one of the important indicators of macroeconomic instability, with the savings deficit, budget deficit and current account deficit, which form triple deficit. For this purpose, the relationship between unemployment and triple deficit in Turkey has been estimated with the Structural VAR (SVAR) method using data covering the period 2000:1-2020:4. As a result of the analysis, it has been seen that the variable that affects unemployment the most is the current account deficit and the variable that affects the least is the budget deficit variable. In addition, it was concluded that the savings gap variable and the exchange rate variable, which is the control variable in the model, reduce unemployment.