Yeni monomerik tiyosemikarbazon türevi sentezi, karakterizasyonu ve Cu(II) ile oluşturulan yeni nesil polimerik nanopartikül sentezi
Synthesis and characterization of a new monomeric thiosemicarbazone derivative, synthesis of a new generation polymeric nanoparticle formed with cuii
- Tez No: 971859
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KARACA BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Schiff bazı bileşikleri, koordinasyon kimyasında oldukça kapsamlı şekilde çalışılmış önemli bir ligand sınıfıdır. Ayrıca bu komplekslerin fotosentez ve memelilerdeki oksijen taşınımı gibi biyolojik sistemlerde de önemli rollere sahip olduğu bilinmektedir. Schiff bazları ve onların metal kompleksleri, çeşitli radikal süpürücü sistemlerde antioksidan olarak değerlendirilmektedir. Bu bileşiklerin, biyolojik sistemlerdeki oksidatif stresin azaltılmasında potansiyel gösterdiği bildirilmektedir. Schiff bazı kompleksleri, özellikle serbest radikal süpürme, oksijen taşıma, hidrojen peroksit ayrıştırma gibi mekanizmalarla etki göstermektedir. Tiyosemikarbazonlar zengin biyolojik aktiviteleri nedeniyle, son 50 yılda ilaç endüstrisinden önemli ilgi görmüşlerdir. Bu odak öncelikle antiviral, antibakteriyel ve antimalaryal aktivitelerinden kaynaklanmaktadır. Tiosemikarbazonların DNA'ya bağlanma kapasitesine sahip oldukları, bununla birlikte anti-kanser özelliğe ve antioksidan aktivitelere de sahip oldukları bilinmektedir. Polimerik zincirlerin zincir-içi çapraz-bağlanma yöntemleriyle katlanarak nanopartiküllerin oluşturulması literatürde“Tek zincirli polimerik nanopartikül (Single chain polymeric nanoparticle, (SCNP))”olarak isimlendirilmektedir. Kontrollü moleküler yapılara ve ayrıca doğrusal polimer zincirlerine sahip makromoleküller bugün tek-zincir polimerlere, yani yapay enzimler gibi belirli bir işleve sahip tek moleküllere dönüştürülebilirler. SCNP'ler molekül-içi etkileşimler yüzünden 3 boyutlu ve alışıla gelmişin dışındaki küçük yapıları sayesinde, özellikle ulaşılması zor dokulara (beyin, tümörler) ulaşabilmesi gibi özgün biyomedikal uygulamalara sahiptir. Bununla birlikte yüzey alanları fazla olduğundan biyolojik uygulamalarda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında; yeni monomerik bir tiyosemikarbazon türevi sentezlendi ve karakterize edildi. Bu monomer varlığında serbest radikal ve RAFT polimerizasyonu kullanılarak yan zincirlerinde tiyosemikarbazon içeren polimerler sentezlendi ve seyreltik ortamda metal tuzları beraberinde koordinasyon bileşiği oluşturulmasıyla hem küresel hem de iri baş yapısında yeni, tek zincirli polimerik nanoparçacıklar elde edildi. Sentezlenen bu nanoparçacıkların karakterizasyonlarıyla beraber antioksidan etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Schiff base compounds constitute an important class of ligands that have been extensively studied in coordination chemistry. Furthermore, it is well established that these complexes play significant roles in biological systems such as photosynthesis and oxygen transport in mammals. Schiff bases and their metal complexes are evaluated as antioxidants in various radical scavenging systems. These compounds have been reported to exhibit potential in mitigating oxidative stress in biological environments. Schiff base complexes exert their effects particularly through mechanisms such as free radical scavenging, oxygen transport, and hydrogen peroxide decomposition. Thiosemicarbazones have garnered substantial interest from the pharmaceutical industry over the past five decades due to their broad spectrum of biological activities. This interest primarily stems from their antiviral, antibacterial, and antimalarial properties. It is known that thiosemicarbazones possess DNA-binding capacity, exhibit anticancer properties, and display notable antioxidant activity. The intramolecular cross-linking of polymer chains to form folded nanoparticles is referred to in the literature as“Single-Chain Polymeric Nanoparticles (SCNPs).”Today, macromolecules with well-defined molecular architectures and linear polymer backbones can be transformed into single-chain polymers, i.e., individual molecules with specific functions, akin to artificial enzymes. Due to their unique three-dimensional, compact structures driven by intramolecular interactions, SCNPs exhibit distinctive biomedical applications, such as their ability to reach otherwise inaccessible tissues (e.g., brain, tumors). Additionally, their high surface area confers a significant advantage in biological applications. Within the scope of this study, a novel monomeric thiosemicarbazone derivative was synthesized and characterized. In the presence of this monomer, polymers containing thiosemicarbazone in their side chains were synthesized using free radical and RAFT polymerization, and by forming a coordination compound with metal salts in a dilute medium, new, single-chain polymeric nanoparticles in both spherical and large head structures were obtained. Along with the characterizations of these synthesized nanoparticles, their antioxidant effects were also examined.