Aşırı iş yüklenmenin iş-aile çatışması üzerindeki etkisinde kişi-örgütleri arasındaki uyumun düzenleyici rolü
The moderating role of person-organization congruence in the effect of heavy work investment on work-family conflict
  1. Tez No: 710199
  2. Yazar: EZGİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektörü çalışanlarında, aşırı iş yüklenme (heavy work investment) ve iş aile çatışması ilişkisini ortaya koymak ve bu ilişkide kişi örgüt değerleri arasındaki uyumun düzenleyicilik rolünü tespit etmektir. Çalışma kesitsel araştırma türündedir ve Nevşehir ilindeki 143 banka sektör çalışanından anket tekniği yoluyla toplanan verilerin analizine dayanmaktadır. Verilerin analizinde, aracılık ve düzenleyicilik modellerini test etmede son dönemlerde kullanılan SPSS PROCESS makrosundan yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, aşırı iş yüklenmenin çaba ve zaman boyutlarının iş aile çatışması ile pozitif ilişkili olduğu ortaya konulmuş, ancak bu ilişkide kişi-örgüt değerleri arasındaki uyumun düzenleyici bir rolünün bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between heavy work investment and work-family conflict in banking sector employees and to determine the moderating role of the person-organization value congruence in this relationship. The study is a cross-sectional research type and is based on the analysis of data collected from 143 bank sector workers in Nevşehir province through questionnaire technique. SPSS PROCESS macro, which has been used recently to test mediation and moderation models, was used in the analysis of the data. According to the results of the study, it was revealed that the effort and time dimensions of heavy work invesment were positively related to work-family conflict, but it was concluded that the person-organization value congruence did not have a moderating role in this relationship.