Sultanists, Republicans, Communists: The Turkish National Movement in Istanbul, 1918-1923
Sultancılar, Cumhuriyetçile, Komünistler: İstanbul'da Millî Hareket, 1918-1923
- Tez No: 710212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADA HOLLY SHISSLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Chicago
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Doktora tezimin konusu, Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekim 1923'te yeni bir ulus devlet olarak kuruluşu arasındaki dönemde Türk millî hareketinin oluşumudur. Çalışma, bu kritik dönemde İngiliz, Fransız ve İtalyan işgali altında bulunan Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'a odaklanmaktadır. Doktora tezim, müttefik işgaline karşı direniş hareketine dahil olan farklı sosyal ve politik güçler arasındaki iktidar mücadelelerini analiz etmektedir. Türk millî hareketinin önde gelen kadroları İttihatçılardan, yani Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nu otoriter bir şekilde yöneten İttihat ve Terakki'nin eski üyelerinden oluşmuştur. Araştırmamın en önemli bulgularından biri, İttihatçıların 1922 yılı ortalarına kadar, biri Osmanlı saltanatını destekleyen diğeri cumhuriyet rejiminin kurulmasını savunan iki rakip hizbe ayrılmış olmasıdır. Çalışmada bu bölünmenin, oluşum sürecindeki Türkiye komünist hareketine, millî hareketin halkçı ve radikal unsurlarıyla işbirliği yaparak önemli bir siyasal aktör haline gelme olanağı tanıdığını gösteriyorum. Bu güçler arasındaki fiili koalisyon, İstanbul'da esnaf cemiyetlerinin ve işçi birliklerinin önemli bir kısmını bir araya getiren iki geniş konfederasyon içinde ortaya çıkmıştır. Ancak bu koalisyon, kurucu unsurları arasındaki iktidar mücadeleleri nedeniyle Mart 1923'te dağılmıştır. Daha sonra millî hareketin anti-komünist kanadı İstanbul'daki otoritesini pekiştirmiştir. Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edildiğinde, komünist ve halkçı gruplar büyük ölçüde marjinalleştirilmiştir. Bu sürece, işçi ve tüccar konfederasyonları tarafından yönlendirilen, Hıristiyan unsurların ekonomiden tasfiyesine yönelik geniş bir kampanya eşlik etmiştir. Tezde bu hareketin, 1920'ler ve 30'lar boyunca İstanbul'da gayrimüslim kesimler üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek Türkleştirme politikalarının ilk toplumsal tabanını sağladığını iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
The subject of my dissertation is the formation of the Turkish national movement in the period between the end of World War I and the founding of the Republic of Turkey as a new nation state in October 1923. It focuses on Istanbul, the capital of the Ottoman Empire, which was under the British, French and Italian occupation during this crucial period. My dissertation analyzes the power struggles between various social and political forces involved in the resistance movement against the Allied occupation. The leading cadres of the Turkish national movement consisted of the Unionists, i.e. the former members of the Committee of Union and Progress, which had ruled the Ottoman Empire in an authoritarian manner during World War I. One of the most important findings of my research is that the Unionists split into two competing factions by the middle of 1922 – one supported the sovereignty of the Ottoman sultanate while the other espoused the establishment of a republican regime. I demonstrate that this division allowed the nascent Turkish communist movement to become a significant political actor by cooperating with the populist and radical elements of the national movement. The de facto coalition of these forces developed in two large confederations that unified the majority of the artisan corporations and worker unions in Istanbul. However, this coalition disintegrated in March 1923 as a result of power struggles between its constitutive elements. Thereafter, the anti-communist wing of the national movement consolidated its authority in Istanbul. By the time the Republic was proclaimed in October 1923, the communist and populist groups had been largely marginalized. This process was accompanied by the rise a widespread campaign for the elimination of Christians from the economy, driven by the labor and merchant confederations. I argue that this movement provided the initial popular base of the Turkification policies that troubled Istanbul's non-Muslim communities during the 1920s and 30s.